Bacak kaslarını geliştiren ve bacakları sıkılaştıran en etkili hareketler

Bacak kaslarını geliştiren ve bacakları sıkılaştıran en etkili hareketler

Bacak kaslarını geliştiren ve bacakları sıkılaştıran en etkili hareketler

Bacak çalışması arka ve ön olmak üzere birçok farklı bölüm üzerinden ele alınır. Özellikle vücudu taşıyan bölüm olduğu için her kas kütlesinin dengeli olması büyük öneme sahiptir. Bacak kaslarını çalıştırabilmek için birçok hareket bulunur. Bacak hareketleri nelerdir?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hem günlük yaşamda hem de vücut geliştirme konusunda bacaklar her zaman güçlü olmalıdır. Arka bacak kasları ve ön bacak kasları ile yan gibi pek çok farklı bölüm yer alır.

Vücut geliştirmede her ne kadar ihmal edilen bölümler içerisinde yer alsa bile, güçlü kalmanın en önemli yanları içerisinde gelir. Bu konuda birçok bacak egzersizi bacak kaslarını geliştirilir.

BACAK HAREKETLERİ NELERDİR?

Bacak kaslarını geliştirmek için anatomisine uygun olarak günümüzde özel bacak hareketleri bulunur. Farklı bölümlerdeki kasları etkin olarak harekete geçirmek için, bunu özel şekilde bacak hareketleri değerlendirilir.

Barbell squat
Walking lunge
Standing leg curl
Front squat
Dambıl stiff leg deadlift
Leg Press
Yukarıda verilen başlıklar altındaki egzersiz çalışmaları, bacakların farklı bölümleri çalışma noktasında oldukça etkilidir. Yabancı kelimelerden kurulmuş olan bu çalışmalar, dünya çapında günümüze standart olarak ele alınır. Bacaklar mutlaka bir bütün olarak değerlendirilmeli ve bu hareketler düzenli şekilde yapılmalıdır.

En etkili bacak egzersizleri sayesinde bacakların farklı bölümlerindeki kas kütlesini istenilen noktaya getirmek mümkün. Bacak kaslarındaki anatomiyi bilmek tabii bu konuda önemli bir yere sahiptir. Bacak bölgesinde hangi kasları olduğu bilinirse, bunu uygun şekilde daha etkinlik çalışma şansı elde edilebilir.

Tabii standart olarak günümüze hazırlanmış özel bacak egzersizleri, etkili şekilde kasların güçlenmesinde öne çıkar. Özellikle bu konuda squat ilk sırada yer alır. Bacakların farklı bölümlerini çalıştırmak için squat vücut geliştirme aletleri ve değişik biçimde kullanır.

BACAK KASLARINI GELİŞTİRMEK İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

Bacaklar arka ve ön ile beraber birçok farklı bölgeden oluşur. Bu bölgelerdeki kasları güçlendirmek için ele alınması gereken birtakım hususlar mevcuttur. Özellikle aşamalı şekilde ve yeri geldiği zaman antrenman sıklığını artırmak önemlidir. Aynı zamanda söz konusu bacak geliştirme olduğu zaman kuvvete dayalı çalışma ön planda tutulmalıdır.