Bağırsak kanserine karşı koruduğu ortaya çıktı!

Dengeli beslenme, günümüzde gittikçe daha da önemli bir konu haline gelirken, insanlar yemek seçimlerinde lezzetli olduğu kadar sağlıklı ürünleri tüketmeye özen gösteriyor. Tok tutucu özelliği ile ve zengin içeriği ile pirinç, dolaşım sistemi ve kalbin dostu.California Rice Commission’ın açıklamasına göre, ABD’de yapılan pek çok araştırma, pirinçte yer alan farklı vitamin ve minerallerin vücut sağlığımız açısından büyük önem taşıdığını ortaya koyuyor.

Çünkü pirinçte; kuvvetli kas ve kemik yapısını güçlendiren protein, karbonhidrat, fosfor, kalsiyum, sodyum, potasyum, magnezyum, çinko, A, E, B1, B2 vitaminleri ve folik asit bol miktarda bulunuyor.

Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger, pirincin sanılanın aksine oldukça sağlıklı ve besleyici bir besin olduğunu belirtti ve faydalarını sıraladı:

Pirinci küçükten büyüğe her yaş grubu keyifle tüketebilir. Özellikle içerdiği kalsiyum, demir, niasin, fosfor, potasyum gibi mineraller bakımından oldukça değerlidir.

Ayrıca enerji oluşumunda görevli olan B grubu vitaminlerden de oldukça zengindir. Pirinç aynı zamanda iyi bir karbonhidrat kaynağıdır.

Günlük enerjimizin yüzde 50’sinin karbonhidratlardan alınması gerektiği düşünülürse pirinç bu açıdan oldukça iyi bir kaynaktır.

Pirinç, gluten içermemesi bakımından çölyak hastalarının ve gluten intoleransı olanların rahatlıkla tüketebileceği bir besindir.

Glisemik indeksinin yüksek olduğu bilinse de; şekere göre daha düşük olduğunu belirtmek isterim.

Sebze yemeği ve salatalarla birlikte tüketildiğinde kan şekerini çok yormaz, daha yavaş yükseltir.

Uygun miktarda tüketilirse zayıflama diyetlerinde de tüketilebilir. 3 yemek kaşığı pişmiş pirinç 1 dilim ekmeğe eşdeğerdir.

Pirinç dokulara yerleşmiş olan fazla su ve tuzun vücuttan atılmasını ve bedenin toksinlerden arındararak böbreklerin yükünü de hafifleterek böbrek taşı oluşumunu da önler.

Pirincin sağlığımız açısından diğer bir yararı ise, içeriğinde bulunan E ve B vitaminleri ile vücudun kansere karşı korunmasına yardımcı olmasıdır.

Özellikle kansere yol açacak maddelerin vücuttan atılım sürelerini hızlandırır.

Bağırsak kanserine karşı koruyucu, kolesterolü düşürücü ve kalp krizi riskini azaltıcı etkisi vardır.

Zengin içeriği ile pirinç, dolaşım sistemi ve kalbin dostudur.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS