Bağırsak sağlığını en çok bu etkiliyor: Temiz hava

Bağırsak sağlığını en çok bu etkiliyor: Temiz hava

Mikrobiyota ve Probiyotik Derneği Başkanı Prof. Dr. Meltem Yalınay, "Korona virüsten kendimizi korumak için bağırsak sağlığımıza dikkat etmemiz gerekir. Oksijenli temiz bir havada hareket bağırsak sağlığı için de önem taşımaktadır" dedi.

Mikrobiyota ve Probiyotik Derneği Başkanı Prof. Dr. Meltem Yalınay, sağlıklı yaşamın sağlıklı bağırsakla ilişkili olduğunu söyledi. Bağırsak sağlığının korona virüs döneminde de çok önem taşıdığını ifade eden Yalınay, "Korona virüsten kendimizi korumak için bağırsak sağlığımıza dikkat etmemiz gerekir.

Sağlıklı yaşamın iyi bir beslenme ve bağırsakların korunması anlamında doğru bir probiyotik yönetimi, bazı desteklerle bağışıklık sistemimizi koruyup kollayabilmek amacıyla devrede olmasını tavsiye ediyoruz.

Bağırsaklarımızdaki küçük mikroorganizmalar aslında bağışıklık sistemimizin iyi çalışmasında çok önemli rol oynuyor. Bu durum güncel bilimsel yayınlarda çok vurgulandı.

C vitamini gibi antioksidanların ve çinko benzeri minerallerin devrede olması, bazı omega 3 gibi yağ desteklerinin, D vitamininin eksikliğinin olmaması ve yeterli düzeyde olması bütün hastalarımıza ve vatandaşlarımıza tavsiye olarak sunacağımız bir öneridir" dedi.

'Temiz havada hareket bağırsak sağlığı için önemlidir' 
Yalınay, yaşın bağışıklık sistemi için önemli bir sınır olmadığını hatırlatarak, şunları belirtti: "Biz aslında bağırsağımızı ve mikrobiyotamızı doğru koruduğumuz zaman daha sağlıklı oluyoruz. Sağlık koşulu, beslenme, egzersiz, hareket ve iyi bir uykuyla sağlanabilir.

Esasında beslenme düzeninde nitelikli karbonhidrat, protein ve iyi yağların bir arada olması ve C vitamini doğal kaynaklardan alınamıyorsa destek olarak alınması tavsiye edilir. Bizim kendimize ait alanları geliştirebilmek ve beslenmemize dikkat etmemiz gerekiyor.

Sağlıklı bir bağırsak koşulunun oluşması, bağışıklık sistemimizin iyi desteklenmesi anlamında, çok önemli bir yerde durmaktadır. Hareket kısmı yürüyüşlerle giderilebilir. Oksijenli temiz bir havada hareket bağırsak sağlığı için de önem taşımaktadır"

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS