Balık yağının faydaları nelerdir? İşte Omega 3 deposu balık yağının faydaları…

Balık yağının faydaları nelerdir? İşte Omega 3 deposu balık yağının faydaları…

Omega 3 deposu balık yağı faydaları nedeniyle doktorlar tarafından sıklıkla tavsiye edilen takviye ürünler arasında yer alıyor. Hafızaya olan katkısı, yaşlandırma karşıtı etkileri, beyine ve kemiklere faydası balık yağını vazgeçilmez gıda takviyeleri arasına katıyor. Peki, bilinen balık yağı faydaları neler, hangi balıklarda daha fazla balık yağı bulunur?

Balık yağının faydalarını her dönem hatırlatan uzmanlar kalp sağlığı, hafıza ve kemikler açısından balık yağının kontrollü bir şekilde kullanılmasını öneriyor. İşte bağlık yağı ile ilgili bilinmesi gereken her şey ve uzmanların balık yağı kullanımıyla ilgili yaptığı bilgilendirmeler…


BALIK YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?


Balık yağı birçok açıdan oldukça faydalıdır. Genellikle kalp ve dolaşım sistemiyle ilgili olarak önerilir. Bazıları balık yağını tansiyonu veya kandaki trigliserit (kolesterole bağlı yağlar) oranını düşürmek için kullanır. Balık yağı ayrıca kalp rahatsızlıkları ve krizini önleyici olarak da bilinir.


Yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bulgular balık yağının kolesterolü gerçekten düşürdüğünü ve kalp hastalıklarına iyi geldiğini göstermektedir. Ancak elbette aşırı tüketim söz konusu olduğunda kalp krizi riskini de artırdığı açıkça görülmektedir.


Balık beynin gıdası olarak bilinir çünkü balık tüketen bazı insanlarda depresyona, dikkat eksikliğine ve diğer bilişsel rahatsızlıklara iyi geldiği görülmüştür.


Bazıları balık yağını göz kuruluğu ve yaşa bağlı gelişen sarı nokta hastalığına tedavi amaçlı tüketmektedir.


Kadınlar balık yağını ağrılı adet dönemlerini engellemek, göğüs ağrılarını dindirmek ve düşük, yüksek tansiyon, erken doğum gibi hamilelikte görülebilecek sorunlara karşı tercih etmektedir.


Balık yağı ayrıca diyabet, astım, gelişim bozuklukları, hareket bozukluğu, disleksi, obezite, böbrek rahatsızlıkları ve kemik erimesine çare olarak kullanılır. Balık yağı bazı durumlarda kalp nakli sırasında oluşabilecek komplikasyonlar arasında yer alan yüksek tansiyon ve böbrek rahatsızlıkları için de önerilir. Koroner atar damar bypass ameliyatı için ise kan damarlarının kapanmasını önlediği bilinmektedir.


BALIK YAĞI EN ÇOK HANGİ BALIKLARDA BULUNUR?


Vücudumuzun balık yağı ihtiyacı direkt olarak balık yiyerek ya da besin takviyeleri şeklinde alınarak giderilebilir. Omega3 yağ asitleri gibi yararlı yağları içeren balıklar arasında orkinos, ton balığı, mersin balığı, sardalye ve lüfer yer alır.


Balık yağ asitleri direk olarak balık yiyerek elde ediliyorsa balığın hazırlanma biçimi oldukça önemlidir. Izgarada pişirilmiş veya fırınlanmış balık kalp rahatsızlıklarına iyi gelmektedir ancak kızarmış ya da sandviç yapılmış balıklar hem bu yağ asitlerinden yoksundur hem de kalp krizi riskini artırır.


BALIK YAĞI İÇERİĞİ NE?


Balık yağı takviyeleri genelde orkinos, somon ve ton balığı gibi yağ asitleri yönünden zengin balıklardan elde edilir. Bozulmalarını engellemek için genelde içlerine az miktarda E vitamini de eklenir. Ayrıca kalsiyum, demir veya A, B1, B2, B3, C veya D vitaminiyle de zenginleştirilmiş olabilir.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS