Baş ve omuz ağrısı o hastalığın belirtisi olabilir

A A

30.03.2020 - 11:27 Son Güncelleme:

Baş ve omuz ağrısıdır, geçer demeyin! Beyincik sarkması, beyincik dokusunun en uç kısımlarının kafatası içinden boyundaki omurilik kanalı içine sarkmasına verilen isimdir. Baş ve omuz ağrısı da beyincik sarkmasının belirtisi olabilir!

Baş ve omuz ağrısı o hastalığın belirtisi olabilir

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Miktat Kaya, beyincik sarkmasının belirtileri ve tedavi yöntemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Genellikle orta yaşlarda ortaya çıkan hastalığın riskli olduğunu ve mutlaka doktora başvurmak gerektiğini vurgulayan Doç Dr. Kaya, servikal MR çekilerek doğru teşhisin konulduğunu söyledi.

Beyincik sarkması belirtileri nelerdir?

Ellerde ve ayaklarda uyuşma veya karıncalanma, yutma güçlüğü, işitme kaybı, baş dönmesi, boyun ağrısı, vücudun üst kısmında zayıflık, ağrı ve sıcaklık duyusu kaybı, denge kaybı ya da yürümede zorluğun beyincik sarkmasının belirtileri olarak sıralayan Doç.Dr. Kaya, “Hastalar genellikle baş ağrısı belirtisi ile nöroloji, omuz ağrısı nedeniyle fizik tedavi birimine başvuruyor. Bu nedenle kişilere boyun fıtığı, fibromiyalji, anksiyete tanıları konularak beyincik sarkması teşhisinde geç kalınıyor” diye konuştu.

Beyincik sarkması ameliyatı nasıl yapılıyor?

MR çekilerek tanı konulduktan sonra 1 santimin üzerindeki sarkma ve klinik bulgularda ameliyat önerdiklerini aktaran Doç.Dr. Kaya, “Önceden ameliyatlarda beyinciğin zarı açılarak cepleştirme yapılırdı. Günümüzde ‘suboksipital dekompresyon’ tekniğini kullanıyoruz. Beyincikteki sıkışmayı ortadan kaldırmak için kemik dokuyu 2-2,5 santim açıyoruz ve C-1 dediğimiz birinci servikal omurganın arka tarafındaki lamineyi tıraşlayarak arka taraftan dekompresyon sağlayıp basıyı ortadan kaldırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ameliyattan kaç gün sonra taburcu olunuyor?

Operasyondaki başarı oranının yüzde 90’ın üzerinde olduğunu söyleyen Doç.Dr. Miktat Kaya, “Hastayı 3-4 gün sonra taburcu ediyoruz. Duruma göre 6 ay ila 1 yıl içinde MR çekerek kontrol ediyoruz” dedi.