Bayramlarda sabah kahvaltıları nasıl olmalı?

Bayramlarda sabah kahvaltıları nasıl olmalı?

Bayramlarda sabah kahvaltıları nasıl olmalı?

Ramazan ayının bitmesiyle birlikte kutlanan bayramda ailelerin bir araya gelmesiyle bayram kahvaltıları önemli bir rol oynamaktadır. Bayram kahvaltılarında yapılan yöresel lezzetler ile birlikte tüketilen porsiyonlar ve çeşitler de artmaktadır. Diyetisyen Ceren Karahan konu hakkında bilgiler verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ramazan ayı boyunca iki öğün beslenmeye alışan vücudumuzda bayram boyunca ikram edilen tatlı ve hamur işleri gibi gıdaların ikram edilmesiyle beslenme değişiklikleri meydana gelmektedir. Bu nedenle de kan şekerinde hızlı yükselmeler, sindirim problemleri ortaya çıkabilmektedir. Bu problemlerin önüne geçmek için bayram sabahında kahvaltı öğünü atlanmamalı bütün besin gruplarını içeren yeterli, dengeli ve hafif bir kahvaltı yapmak gerekmektedir. Kahvaltı öğününü atlamamak tokluk sürenizi uzatacak aynı zamanda gün içinde gereksiz besin tüketiminin de önüne geçecektir.

Kızartma ve kavurma gibi pişirme yöntemleriyle pişmiş besinler, börek poğaça gibi hamur işleri, sucuk, sosis, salam gibi yağlı işlenmiş ürünlerden ve mideye ağır gelebilecek olan besinlerden kaçınılmalı daha hafif bir kahvaltı ile güne başlanmalıdır. Bayram ziyaretleri sırasında şeker, çikolata, tatlı ikramı bolca olacağından kahvaltı öğününde şeker, bal gibi tatlı besinlerin tüketiminde porsiyon kontrolü sağlanması veya bu besinlerden uzak durulması faydalı olacaktır.

Yeterli ve dengeli bir öğün için kahvaltı tabağımızda domates, salatalık, maydanoz, roka gibi yeşilliklere ve söğüş sebzeye bolca yer vermeliyiz. Yeşilliğin yanında peynir çeşitleri ve zeytine de yer verilmelidir. Yağlı tohumlardan çiğ fındık, çiğ badem veya ceviz tercih edebilirsiniz. Kahvaltıda yumurta seçimi haşlanmış olarak , omlet veya menemen şeklinde çeşitlendirilebilir.

Ekmek grubunda ise beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tercih edilmesi hem kan şekerini kontrol altında tutacaktır hem de tokluk hissi verecektir. Ekmek grubundan simit tercih edeceksek çeyrek simitin bir dilim ekmeğe denk geldiğini unutmadan tüketirken porsiyon kontrolüne dikkat etmek faydalı olacaktır. Kahvaltıda tatlısız yapamam derseniz ise bal veya ev yapımı reçel tercih edebilir, porsiyon kontrolüne dikkat ederek tüketebilirsiniz veya tercihinizi kuru meyvelerden yana kullanabilirsiniz.