Bebeklerde ishal sorununa karşı nasıl önlem alınmalı?

Bebeklerde ishal sorununa karşı nasıl önlem alınmalı?

Bebeklerde ishal sorununa karşı nasıl önlem alınmalı?

Bebeklerde ishal, sıklıkla gastroenteritler, ilaçlar, anne sütü alan bebeklerde annenin diyetindeki değişiklikler, tamamlayıcı beslenmeye başlayan bebeklerde yeni besinlere alışma süreci gibi nedenlerle ortaya çıkabilen ve sık rastlanan bir durumdur. Hafif ishaller evde uygun tedaviyle rahatlıkla iyileştirilebilir. Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük Budak konu hakkında bilgiler verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kritik nokta: sıvı takviyesi

Bebek ishallerinde en önemli noktalardan biri dışkıyla kaybedilen sıvının yerine konmasıdır. İshal durumunda 2 yaşından küçük bebeklere her sulu dışkılama sonrası 50-100 ml, 2 yaşından büyük bebeklere ise her sulu dışkılama sonrası 100-200 ml sıvı takviyesi yapılmalıdır. Emzirilen bebekler ise mide hacminin su ile dolması sonucu iştah kaybının yaşanmaması için önce emzirilmeli ve sonrasında sıvı takviyesi yapılmalıdır.

İlaç: anne sütü

Anne sütü immün sistemi güçlendirerek ishalin düzelmesine yardımcı olur ve dehidratasyon gelişme riskini azaltır bu nedenle anne sütü alan bebeklerde anne sütüne aynı sıklıkta devam edilmelidir. Formüla ile beslenen bebeklerde ise mama ekstra sulandırılmadan aynı şekilde hazırlanmalı ve aynı sıklıkta verilmeye devam edilmelidir.

Ek gıda besinlerini doğru seçin

Bebek ek gıda alıyorsa verilen besinler ishali hafifletecek şekilde seçilmelidir. Armut, kuru kayısı, şeftali, kuru erik, incir, üzüm, kabak, pancar gibi ishali artırabilecek besinlerden uzak durulmalıdır. Sindirimi güç olduğu için çiğ meyve-sebze, posa içeriği yüksek olduğu için kepekli tahıllar ve ozmotik yükü artırdığı için meyve suları ve şekerli besinler verilmemelidir ve aşırı yağlı besinlerden, kızartmalardan kaçınılmalıdır. Bununla birlikte, havuç, patates, pirinç ve muz gibi besinler dışkı kıvamını artırarak ishali hafifletebilir; ev yapımı yoğurtlar, probiyotik takviyeli ticari yoğurtlar ve kefir tedaviye yanıtı artırabilir.

3 gün kuralına uyun

Katı gıdaya yeni başlayan bebeklerde sindirim sisteminin adaptasyonu sonucu hafif ishaller gelişebilir ancak şiddetli ishaller alerjik bir durumun göstergesi olabilir. Bu nedenle, alerji kontrolünün yapılabilmesi için 3 gün kuralına uyulmalıdır. Her yeni gıda teker teker ve 3 gün aralıklarla eklenmelidir. Herhangi bir alerjik reaksiyon gelişmediyse 4.gün, denenenlerle birlikte yeni bir ek besin daha başlanabilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Antibiyotik kullanımında probiyotik desteği gerekebilir

Antibiyotikler, yalnızca zararlı bakterileri değil aynı zamanda yararlı bakterileri de öldürebilir ve normal bağırsak florasını bozabilir. Bu nedenle, antibiyotik kullanan bebeklerde ishal gelişebilir. Antibiyotik kullanılan dönemlerde probiyotikli yoğurt, kefir gibi besinlerden destek alınmalıdır.

Dikkat!

Bebek ishallerinde, sulu dışkılama günde 3-4 defadan fazla değilse ve dehidratasyon belirtisi yoksa evde tedavi yeterlidir. Ancak dışkı sayısı günde 4-10 kez veya daha fazla ise ve kuru ağız, kuru cilt, beslenmeyi red, gözyaşı dökmeden ağlama, sürekli uyku hali gibi dehidratasyon belirtileri varsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İshali Kesen Çorba (+6 ay)
· 1 orta boy patates
· 1 orta boy havuç
· 1 yemek kaşığı pirinç
· 1 bardak su
Sebzeleri güzelce yıkadıktan sonra suda haşlayın ve rondodan geçirin. Üzerine pirinci ekleyin ve pirinçler piştikten sonra ocaktan alın.
Muzlu Kefir (+7 ay)
· ½ çay bardağı ev yapımı kefir
· ½ adet muz
Kefir ve muzu blenderdan geçirin.