Bebeklerde Öksürük Neden Olur, Nasıl Geçer? Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Öksürük Neden Olur, Nasıl Geçer? Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Öksürük Neden Olur, Nasıl Geçer? Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bebeklerde öksürük; oldukça sık bir şekilde görülen durum olmakla birlikte en fazla hastaneye gitmenin nedeni öksürüktür. Gırtlak ve boğazda ortaya çıkan tahriş, öksürme isteğini meydana getirir. Ciğerlerden gelmiş olan hava öksürtmeyle dışarı atılır. Bebeklerde; bronşit, nezle, grip gibi hastalıklardan sonra balgamın oluşması öksürüğe sebep olur. Bebeklerde öksürükten kurtulmak adına evde uygulanacak metotlar vardır. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bebeklerde Öksürük Neden Olur?

Bebeklerin hasta olması ve bu rahatsızlıkların seyri sırasında öksürük gibi türlü belirtileri göstermeleri, aileler adına çok üzücü bir durumdur. Bebeklerde pek çok hastalıkla beraber öksürük belirtisi görülebilir. Bununla birlikte hem altta yatan sebebin oraya konulması hem de tedavinin planlanması adına bebeklerin en yakın sağlık kurumuna götürülmeleri oldukça önemlidir. 

Nefes almada zorluk çeken bebeklerin, nefes darlığının ortaya çıkmasıyla 3 aydan ufak bebekler adına 38 derecenin ve üstündeki ateşin varlığı, yutkunma zorluğu, öksürükle beraber belli bir miktar kan gelmesi, fazla büyük bademcikler, öksürükle beraber belli miktarda kan gelmesi, ağzın açılmasında zorluk çekme gibi durumlar, doktora gidilmesine ve acil bir durumun varlığına işarettir. 

Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer?

Bebeklerde öksürük tedavisi adına antibiyotik tavsiye edilememektedir. Öksürük şuruplarının da bebekler adına zararlı olmasından ötürü kullanılmaması tavsiye edilir. Bunun dışında evde doğal olarak uygulanacak metotlar ve bitkisel yöntemler mevcuttur. Bu metotlar deneyerek bebeklerin öksürük belirtileri hafifletilebilir ya da tam olarak geçirilebilir. 

- Sıcak duş sonrasında bebekler beraber belli bir sürede banyoda kalınmalıdır. Banyoda oluşan buharın etkisi sayesinde solunum yolları açılır.

 - Kuru öksürük adına solunum yollarının nemli tutulması önemlidir. Bunun adına sıvı tüketimi, öksürüğün semptomlarını hafifletecektir. 

 - Bebeğin bulunduğu ortam çok kuruysa, nemlendirici cihazlar kullanılarak ortam nemlendirilebilir.

 - Bebeklerde, gece öksürük olmaması adına yatmış olduğu yastık biraz yükseltilmelidir. Akıntının aşağı yönlü olması sayesinde bebeğin nefes alması kolaylaştırılır.

 - Balgamın bulunmasıyla bebek yüzüstü yatırılarak hafif hafif sırtına vurulabilir. Bu balgamın dışarı atılarak, öksürüğü azaltır. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bebeklerde genel şekilde her besin ya da bitkisel doğal yöntemler öksürüğe iyi gelmeyebilir. Genel olarak öksürük adına kullanılan öksürük şurubu veya antibiyotikler kullanılmamakta ve doğal çözümler tercih edilmektedir. Doğal çözümlerin tercih edilmesi, her zaman daha mantıklıdır. Öksürüğün kronik olmamasıyla belli bir süre sonra kendi kendine geçmesi mümkün olabilir. Bebeklerde öksürüğe iyi gelen çözümlerden bazıları; 

- Ayva Yaprağıyla Ihlamur Yaprağı: 1 adet ıhlamur yaprağıyla, 1 adet ayva yaprağı bir bardak su içerisinde kaynatılarak, ılık hale getirilir. Ilınan bu karışım süzülerek bebeğe içirilmelidir. 

 - Pekmez ile Karabiber: Öksürüğü geçiren bu metotta iki tatlı kaşığıyla bir çay kaşığı karabiber bir kap içerisine alınarak karıştırılır. Daha sonra bebeğe verilir. Ancak dikkat edilmesi gereken, bu karışımın 1 yaş üstündeki bebeklere verilmesi gerektiğidir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 - Bitkisel Çay: Bu metotta, ufak dilimlenmiş limon, iki adet karanfil, bir adet ıhlamur yaprağı, bir adet tarçın kabuğu ve elma kabukları bir kap içerisine atılır. Daha önceden hazırlanmış olan sıcak su kap içerisine atılır. Ardından hazırlanmış sıcak suyun ılınması beklenerek, karışım süzülüp bebeklere içirilir. 1 yaştan daha büyük bebeklere içirilmesi gereken bir çaydır. 

Bütün bu karışımların tüketilmeden önce hekime danışılmasında yarar bulunur. Hekim kontrolü altında bebeklere bu karışımların verilmesi yanlış olabilir. Bununla beraber bebeğin herhangi bir besine karşı alerjisi bulunuyorsa, bu durum bebeğin sağlığı açısından zararlı olabilir. Bu yüzden hekime danışmadan önce karışımların verilmemesi, bebeğin sağlığı açısından yararlı olacaktır.