Bel ağrısından ameliyatsız kurtulun

Bel ağrısından ameliyatsız kurtulun

Bel ağrısı neden olur, bel ağrısı ameliyatsız tedavi edilebilir mi, sorularını cevaplayan Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tunç Koç, gelişmiş ülkelerde bel ağrısı tedavisi için uygulanan modern ameliyatsız tedavi yöntemlerini açıkladı.

Bel ağrısı neden olur ve günlük hayattaki masum nedenler dışında hangi hastalıklar bu şikayete yol açar?

• Genç yaşlarda bel fıtığı
• İleri yaşlarda omurga kireçlenmesi bel ağrısına neden olan hastalıkların en sık rastlanılanları.

Belirttiğimiz her iki hastalık da sokaktaki insanın korktuğu, çekindiği hastalıklardır. Bu korkunun temelinde ise bu hastalıklar nedeniyle sakat kalma endişesi yatmaktadır.

Çoğu kişi, bu hastalıklardan korktuğu gibi tedavi yöntemlerinden, özellikle de ameliyatlarından da çekinmektedir. “Ya ameliyat olup sakat kalırsam, ameliyat başarılı olmazsa, yürüyemezsem, çalışamazsam” endişesi ile oldukça sık karşılaşıyoruz. Her ameliyatın olduğu gibi bel fıtığı, boyun fıtığı, omurga kanalı darlığı ameliyatlarının da riskleri bulunmaktadır.

Çağdaş tıp uygulamaları bir yandan "Hastayı nasıl daha doğru ve hızlı bir şekilde iyileştirebiliriz?" sorusunun cevabını ararken diğer yandan da hastanın tedavi nedeniyle görebileceği zararlarıazaltmanın arayışı içindedir. Bir ameliyata oranla hastaya çok daha az zarar vererek ya da hiç zarar vermeden uygulanabilecek bir tedavi yöntemi var ise, neden riskleri olan, iyileşme süresi uzun olan bir ameliyat yapılsın?

ABD, Almanya, Japonya, Kore gibi gelişmiş ülkelerde bel ağrısı, boyun ağrısı, gibi belirtilerin, bel fıtığı, boyun fıtığı, omurga kireçlenmesi gibi hastalıkların çok büyük bir kısmı artık basit bir şekilde ameliyatsız olarak tedavi edilebiliyor. Bu tedaviler ağrıya neden olan hastalıklı dokuya basit iğneler yardımıyla ulaşarak lazer ya da radyo-frekans enerjisinin kullanılması ile gerçekleştiriliyor.

Ameliyat gerektiren hastalar ise olabildiğince tam kapalı (endoskopik) yöntemler kullanılarak ameliyatlar gerçekleştiriliyor.

Ameliyatsız tedavi yöntemlerinin ameliyatlara oranla çok büyük üstünlüğü var;

• Hastanede yatmak gerekmez, işlemden yarım saat sonra eve dönülebilir.
• Cildi kesmeden, sadece basit bir iğne ve iğnenin içinden geçen bir milimetreden daha ince bir
elektrot yardımıyla, radyolojik kontrol altında yapılır.
• Kanama riski yok denecek kadar azdır.
• Enfeksiyon riski ameliyata göre çok daha azdır.
• Cilt kesilmediği için pansuman, yara iyileşmesi sorunları yoktur.
• Sağlıklı dokulara hiçbir hasar verilmez, ameliyatın ortaya çıkardığı hasarlar yoktur.
• Ameliyattan sonra kullanılan ağrı kesicilere gerek kalmaz.

Ameliyatsız tedavi yöntemleri hasta açısından sağladığı konfor ve kolaylık nedeniyle gelişmiş ülkelerde öncelikle uygulanıyor.

Omurga hastalıklarının ameliyatsız tedavi yöntemleri ülkemizde de uzun yıllardır uygulanmakta. Dünyanın değişik ülkelerinden bir çok uzman doktor bu konuda eğitim almak için ülkemizi seçiyor. Op. Dr. Tunç KOÇ, yıllardır bu yöntemleri başarı ile uygulamanın dışında, düzenlediği uygulamalı kurslar ile ABD’den Nijerya’ya, Ukrayna’dan Arjantin’e kadar birçok ülkeden yüze yakın doktora bu konuda eğitim verdi.

Dünyanın değişik ülkelerinden gelen doktorlar, ülkemizde aldıkları eğitimden sonra, kendi ülkelerinde de bu yöntemleri başarı ile uygulamaya devam ediyorlar.

Doktor Tunç Koç, internet üzerinden canlı toplantılar ve konsültasyonlar ile, eğitime katılan doktorlar ile düzenli iletişimine devam edebiliyor. Meslektaşlarının kendisine ilettikleri filmleri inceleyebiliyor, ve tedavi kararını, tedavi yöntemini oluşturmalarına uzaktan destek olabiliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS