Bel fıtığı tedavisinde kapalı ameliyatların avantajları

Bel fıtığı tedavisinde kapalı ameliyatların avantajları

Bel fıtığı tedavisinde kapalı ameliyatların avantajları

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tunç Koç, bel fıtığı tedavisinde yeni bir yöntem olan tam kapalı ameliyatların avantajlarını sizler için açıkladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gün geçmiyor ki tıp teknolojisi korktuğumuz, çekindiğimiz sağlık sorunlarımıza neredeyse sihirli bir çare bulmasın. Bel fıtığı ameliyatı, omurga kanalı darlığı ameliyatı ve benzeri omurga ameliyatları, çoğu insanın korktuğu, çekindiği ameliyatlardır. Birçok kişi, mutlaka ameliyat olması gerekse de, bu ameliyatın çok riskli olduğu ve ameliyat sırasında zarar göreceği endişesini taşır. Bu korku yüzünden, mutlaka gerekli olsa da tedavilerini yaptırmaya çekinen birçok hasta ile çok sık olarak karşı karşıya kalıyoruz.

Aslında bu kişiler endişelerinde tamamen de haksız değiller. Geçmişte eski yöntemlerle, büyük cilt kesileriyle yapılan açık ameliyatlar, ameliyat sırasında hastalıklı dokuya ulaşmak için çevrede bulunan kas ve kemik dokulara önemli ölçüde zarar veriyordu. Aynı zamanda açık ameliyatlar hastayı kanama, enfeksiyon gibi risklerle ve ameliyat sonrası dönemde uzun süren ağrılar ile karşı karşıya bırakmaktaydı. Bu nedenle açık ameliyat geçiren birçok hasta sadece geçirdikleri ameliyatın olumsuz sonuçları nedeniyle çok ciddi problemlerle baş başa kalmak zorunda kalabiliyorlardı.

Kapalı yöntem ile ameliyat hastalara konfor sağlıyor!

Modern tıbbın temel arayışlarından bir tanesi, tedavi sırasında hastaya olabildiğince az zarar vermektir. İşte tam burada, küçük bir delikten bir kamera ile girip yapılan tam kapalı ameliyatlar devreye giriyor.
Hastayı açık ameliyatın zararlarından korumak için gelişmiş ülkelerde gittikçe daha fazla ölçüde kapalı cerrahi yöntemler uygulanıyor. Tıp dilinde endoskopik ameliyatlar olarak adlandırılan bu cerrahi teknikler halk dilinde tam kapalı ya da dikişsiz ameliyatlar olarak da bilinmekteler.

Bel fıtığı tedavisi ya da omurga kanalı darlığı tedavisi için yapılan tam kapalı ameliyatların açık ameliyatlara göre en önemli avantajları şunlardır:

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

- Enfeksiyon riski çok daha azdır,
- Kanama riski çok daha azdır,
- Ameliyat sonrası ağrılar ve ağrı kesici kullanımı çok daha azdır,
- Normal hayata ve işe dönme süresi çok daha kısadır,
- Kemik dokulara ve bağlar zarar verilmediği için ameliyat nedeniyle gelişen omurga kaymaları görülmez,
- Sadece birkaç milimetrelik cilt kesisi Kullanıldığı için estetik avantajlar vardır.

Küçük bir delikten kamera ile girip sağlıklı dokulara zarar vermeden yaptığımız tam kapalı bel fıtığı ve omurga kanalı darlığı ameliyatları, modern tıbbın bu konuda sunduğu en gelişmiş ve üstün tedavi yöntemidir.