Beyin sağlığı korumak için bunları yapın

Nöroloji Uzmanı Prof.Dr. Oğuz Tanrıdağ beyin sağlığını korumak için yapılması gerekenleri anlattı.1 / 5
Beyin sağlığı korumak için bunları yapın
Kişinin bellek, iletişim, duygular ve beceri gibi işlevleri sağlıklı, bağımsız bir şekilde sürdürebilmesi sağlıklı bir beyinle mümkün oluyor. Peki beyin sağlığını korumak için neler yapmak gerekiyor?
2 / 5
Beyin sağlığı korumak için bunları yapın
2008 yılından bu yana başta Society for Neuroscience ve Dana Foundation olmak üzere sinirbilimle ilgili uluslararası kuruluşlar öncülüğünde her yıl mart ayının 3. haftası "beyin Farkındalığı Haftası" olarak kutlanıyor. Sinirbilimin dünyada daha iyi tanıtılması, öneminin anlatılması ve alandaki yeni gelişmelerin toplumda yankı bulması hedefleniyor.

Nöroloji Uzmanı Prof.Dr. Oğuz Tanrıdağ, beyin sağlığının bireyin sağlıklı ve bağımsız bir şekilde yaşam sürmesi açısından önemli olduğunu belirtti.
3 / 5
Beyin sağlığı korumak için bunları yapın
beyin sağlığı neden önemli?

Prof.Dr. Oğuz Tanrıdağ, “Beyin sağlığı, kimlik ve benliğimize sahip olarak yaşamak, bellek, iletişim, duygular, beceri gibi işlevleri sağlıklı ve bağımsız biçimde sürdürebilmek için önemli. Çünkü bu işlevler beyin tarafından ortaya konulan işlevler” dedi.
4 / 5
Beyin sağlığı korumak için bunları yapın
50 yaş üzerinde beyin check-up'ı şart

Beyin sağlığında erken tanının önemli olduğunu belirten Prof.Dr. Oğuz Tanrıdağ, “Kalbimizin ve diğer iç organların sağlığından emin olabilmek için düzenli olarak check-up yaptırmamız gerektiğini biliyoruz. Ancak beyin sağlığı için henüz bu tür bir kavram yerleşmiş değil. Araştırmalar ortalama 50 yaşın üzerinde her yıl bu check-up’ı yaptırmamız gerektiğini söylüyor. Beyin check-up; genel kan ve idrar testlerinin üzerine MR, beyin haritalaması, zihin testleri ve depresyon sorgulamasının yapılmasından oluşuyor” açıklamasında bulundu.
5 / 5
Beyin sağlığı korumak için bunları yapın
beyin sağlığını koruyan öneriler

Beyin sağlığını korumak için genel sağlığa dikkat etmek gerektiğini vurgulayan Prof.Dr. Oğuz Tanrıdağ, düzenli egzersiz yapmak, yoğun gerilimden uzak durmak, hobiler edinmek ve okumak ve yeni şeyler öğrenmek gerektiğine dikkat çekti.


{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS