Bir ilk! Rahim nakli yapılan kadın doğurdu

Bir ilk! Rahim nakli yapılan kadın doğurdu

Bir ilk! Rahim nakli yapılan kadın doğurdu

İsveç'te tıp tarihinde ilk kez rahim nakli yapılan bir kadın doğum yaptı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gothenburg Üniversitesi ve Stockholm Tüp Bebek Ünitesi'nde görevli doktor Mats Brannstrom liderliğindeki ekibin rahim nakli yaptığı 36 yaşındaki kadının, geçen ay bir erkek çocuk dünyaya getirdiği bildirildi.

İsmi açıklanmayan kadına, geçen yıl menopoza girmiş, iki çocuk sahibi 61 yaşındaki yakın bir aile dostundan alınan rahim nakledildi.

Vücudunun organı reddetmemesi için ilaç tedavisi gören kadın, nakilden altı hafta sonra rahmin sağlıklı olduğunun göstergesi olarak adet görmeye başladı.

Bir yıl sonra Brannstrom ve ekibi, organın iyi çalıştığından emin olunca kadından alınan yumurta ve kocasının spermini kullanarak laboratuvar ortamında dölledikleri tek bir embriyoyu kadının rahmine yerleştirdi.

Tek böbrekli kadın, tüp bebek tedavisi sırasında, biri gebelik sırasında olmak üzere hafif seyreden üç reddetme vakası yaşadı, ancak hepsi ilaçlarla başarılı bir şekilde tedavi edildi.

Maliyeti Jane ve Dan Olsson Bilim Vakfı tarafından karşılanan araştırmada gebelik 31. haftaya kadar normal seyrederken, annenin preeklampsi geliştirmesi ve ölümcül kalp ritminin tespiti üzerine erkek bebek sezaryenle dünyaya getirildi.

Gebeliğin bu döneminde normal karşılanan, 1 kilo 800 gram ağırlığında dünyaya gelen bebek, doğumdan sonraki 10 gün boyunca yenidoğan ünitesinde tutuldu. Şu anda evlerinde olan bebek ve annenin durumlarının iyi olduğu belirtildi.

Tüm bu işlemlerden önce sağlıklı yumurtalıklara sahip İsveçli kadının, 4 bin 500 kız çocuğunda bir rastlanan bir durum olan rahimsiz dünyaya geldiği ifade edildi.

Mats Brannstrom, böyle yaşlı bir rahmin işe yaraması karşısında şaşkınlığa düştüğünü belirterek, "Bebek harika. Ebeveynlerin sevincini ve onları nasıl mutlu ettiğimizi görmek çok güzel" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Brannstrom, öte yandan sezaryen sırasında nakledilen rahme zarar vermiş olabileceğinden endişe ettiğini belirterek, annenin, rahminin ikinci bir hamilelik için hazır olup olmadığını anlamak için birkaç hafta beklemeleri gerektiğini söyledi.

Yine ismi açıklanmayan baba, karısı ve kendisinin, deney aşamasındaki prosedürün işe yaracağından emin olduğunu belirterek, bebek için "Çok ama çok tatlı, hiç bağırmıyor bile, sadece mırıldanıyor" dedi.

Bebeklerinin, diğer çocuklardan hiçbir farkı olmadığını belirten baba, "Anlatacak güzel bir hikayesi var. Birgün nasıl dünyaya geldiğini ve dünyada bu şekilde doğan ilk bebek olduğunu öğrenmek için gazetelere bakabilir" diye konuştu.

Brannstrom ve meslektaşları, son iki yılda dokuz kadına rahim nakletti, ancak yaşanan komplikasyonlar iki vakada organların çıkarılmasıyla sonuçlandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yıl başında Brannstrom, yedi kadına embriyo transferine başladı. Bu kadınlardan ikisinin de en az 25 haftalık hamile olduğu açıklandı.

Türkiye'deki çalışmalar sürüyor

Türkiye'de de rahim nakli konusunda çalışmalar sürüyor.

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Plastik Cerrahi ve Estetik Rekonstrüktif Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, 8 Ağustos 2011'de 23 yaşındaki Derya Sert'e kadavradan rahim nakli yapmış, Sert dünyada bu şekilde nakil yapılan ilk kişi olmuştu.

Özkan ve ekibi, sonrasında embriyo transferi yapılan Sert'in geçen yıl hamile kaldığını açıklamış, ancak kadının gebeliği 8. hafta sonundaki kontrolünde embriyo kalp atışlarının izlenmemesi üzerine sonlandırılmıştı.

Bazı uzmanlar, hayattaki bir kişiden rahim alınmasını etik dışı ve hayat kurtarıcı olmayan bir ameliyat için bağışçı açısından çok riskli buluyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bebeğin adı ''muzaffer'' anlamına gelen Vincent

İsveç'te rahim nakli yapıldıktan sonra bir erkek bebek dünyaya getiren anne, bu alanda tarihe geçen çocuğuna "muzaffer" anlamına gelen Vincent ismini koydu.

Adı açıklanmayan 36 yaşındaki İsveçli anne, Associated Press (AP) ajansıyla yaptığı söyleşide, 15 yaşında rahminin olmadığını öğrendiğinde yıkıldığını belirterek, "Doktorlar, asla kendi çocuğumu taşıyamayacağımı söylediğinde çok üzüldüm" dedi.

Bundan on yıl sonra Gothenburg Üniversitesi ve Stockholm Tüp Bebek Ünitesi'nde görevli doktor Mats Brannstrom'un, rahmi olmayan kadınlara yaptığı nakillerden haberdar olduğunu ve hemen başvuruda bulunduğunu belirten anne, "Mats, bize bu işin garantisi olmadığını söyledi, ama eşim ve ben, belki de risk almayı sevdiğimizden, bunun harika bir fikir olduğunu düşündük" diye konuştu.

Annesinin kendisine rahmini bağışlamak istediğini, ancak doku uyumsuzluğu nedeniyle organın daha önce iki erkek çocuk dünyaya getiren 61 yaşındaki yakın bir aile dostlarından alındığı belirten İsveçli kadın, "O, harika bir insan ve daima hayatımızda olacak. Oğlumla da çok özel bir bağı var" dedi.

Bebeğini kucağına aldığında çok rahatladığını ve mutluluktan gözyaşlarına boğulduğunu dile getiren anne, eşiyle ikinci bir çocuk sahibi olmak için aynı yoldan tekrar geçmeyi isteyebileceklerini sözlerine ekledi.