"Bırakın o anne duygularını ifade etsin"

Babaları tarafından öldürülen 4 yaşındaki Elif Mina ve 2 yaşındaki Miray Hira'nın anneleri Dilek Yardım'ın uzun süre psikolojik destek alması gerektiğini söyleyen Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Başak Türküler Aka, "Anne şu an suçluluk duygusu hissediyor. Yakın çevresi konuyu yok saymamalı aksine annenin duygularını ifade etmesine izin vermeli" dedi.İstanbul Maltepe'de öz babaları Ali Yardım tarafından öldürülen kardeşler Elif Mina ile Miray Hira dün son yolculuklarına uğurlandı.
Anne Dilek Yardım, cenaze boyunca çocuklarının tabutlarına sarılıp uzun süre gözyaşı döktü. Annenin yaşadığı psikolojik durumu değerlendiren Yrd. Doç. Dr. Başak Türküler Aka şöyle konuştu:
"Anne şu an suçluluk duygusu hissediyor. Yaşananlara engel olamadığını ve çabalarının sonuçsuz kaldığını düşünüyor. Öfke ve kaybın getirdiği depresif duygular sonucu depresyonda. Birden fazla duygusal sorunla baş başa kaldığından kesinlikle uzun süreli psikolojik yardım alması gerekir"
"Yaşananları yok saymayın destek olun"
Annenin yakın çevresinin yaşananları yok saymak yerine anne ile konuşup ona destek olmaları gerektiğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Aka şu tavsiyelerde bulundu:

"Bu tür durumlarda kişiyi üzmemek için konu yok sayılıp kapatılmaya çalışılıyor. Yaşananları yok sayıp onu neşelendirmeye çalışmak yerine onunla konuşmaları ve duygularını ifade etmesine izin verilmeleri faydalı olacaktır. Anne, ağlamak istiyorsa ağlasın. Çevresindeki insanlar anneye olabildiğince destek olup anlayışlı davranmalı. Kişinin mümkün olduğunca duygularını paylaşabiliyor olması gerekiyor."

Ne olmuştu?
Ali Yardım çalıştığı benzinciden de, daha sonra motokurye olarak çalıştığı lokantadan da kovuldu. Yakınlarından edinilen bilgiye göre kendini içkiye verdi. Dilek Yardım ise evlere temizliğe gitmeye başladı. Ancak Ali Yardım alkol alıyor, eşini dövüyordu. Dilek Yardım geçtiğimiz yıl boşanma davası açtı. Bir süre sonra yeniden barıştılar. Ancak Ali Yardım verdiği sözleri tutmadı, üstelik eşini bıçakladı. Dilek Yardım eşine bir kez daha boşanma davası açtı. Aile mahkemesi eşi için uzaklaştırma kararı alarak iki çocuğun velayetini anneye bıraktı. Ali Yardım bu sürede defalarca eşini ve ailesini ölümle tehdit etti. Ancak aile mahkemesi haftada bir gün kızlarını görmesine izin vermişti.
Ali Yardım önceki gün iki kızını annelerinden alarak eve götürdü. Dilek Yardım saat 17.00 gibi kızlarını almak için eşini aradı. Ali Yardım iki çocuğu öldürdüğünü söyledi. Bunun üzerine Dilek Yardım polisi aradı. Ancak Ali Yardım polisler gelene kadar, çocuklarını öldürdüğü pompalı tüfekle intihar etti.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS