Böbrek hastasının bacağı ameliyatsız yöntemle kurtarıldı

Böbrek hastasının bacağı ameliyatsız yöntemle kurtarıldı

Erzurum’da hastaneye kaldırılan böbrek hastasının tıkalı olan bacak damarları uygulanan özel yöntemle açılarak kesilmekten kurtarıldı.

62 yaşındaki böbrek hastası Cemal Acar, yürüyememe ve bacağında ağrı şikayetiyle Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvurdu. Böbrek hastalığı olan ve sol bacak damarlarının yüzde 100 tıkalı olduğu tespit edilen Acar’ın damarları daha önce İzmir’de ilk kez kullanılmış olan yeni ve kansız bir yöntemle bölgesel anestezi uygulanarak ameliyatsız tedavi edildi.


İşlemi gerçekleştiren Kalp ve Damar Cerrahı Doç. Dr. Mehmet Ali Kaygın, cerrahi müdahaleye gerek kalmadan hastaya bölgesel anestezi uygulayarak damarların bu yeni yöntemle tıkalı açıldığını söyledi. Doktor Kaygın; "Yapılan tetkikler sonucu hastanın bacak damarlarının sol tarafında 'Femoral artery' denilen, bacağı besleyen damarların yüzde 100 tıkalı olduğu tespit ettik. Diyaliz hastası olduğu için ameliyat riskliydi” dedi.


Hastanın bacağındaki 20 santimetrelik bölgenin tamamen tıkalı olduğunu belirten Kaygın, Bölgesel anesteziyle kapalı damarlara stent ile balon yerleştirdik. Hasta, bacağının kesilmesinden kurtuldu.


Başarılı tedavi sonrasında ayağı kesilmekten kurtulan Cemal Acar ise duygularını şöyle dile getirdi: "Allah, devletimize sıkıntı vermesin. Bingöl’den geldim Erzurum a böbrek hastalığım nedeni ile ameliyat olamıyordum. Burada Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesin de yapılan bir yeni bir yöntemle bacağımı kesilmekten kurtardılar. Emeği geçen başta Doç. Dr. Mehmet Ali Kaygın'a ve bu süreçte kendisi ile birlikte tedavim için ellerinden geleni yapan tüm Bölge Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi ekibine teşekkür ediyorum. Allah hepsinden razı olsun" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS