Böğür Neresidir? Böğür (Yan) Ağrıları Neden Olur, Nasıl Geçer?

Böğür Neresidir? Böğür (Yan) Ağrıları Neden Olur, Nasıl Geçer?

Vücudun her kısmı ve her organ çok büyük bir önem taşır. Bu organların sağlıklı bir şekilde çalışması da çok önemlidir. Özellikle böğür ağrısı da çok söylenmektedir. Böğür ağrısı halk arasında yan ağrısı olarak bilinir. Böğür genel olarak bedendeki koltukaltı ile kalça arasında kalan tüm bölüme verilen isimdir.

Gövdenin sağ ve sol kısmı böğür olarak adlandırılır. Böğür ağrısı genel olarak üst karın ve sırtta ağrı şeklinde ortaya çıkar. Böğür ağrısı pek çok kişide görülmektedir. Böğür ağrısının nedenleri farklı belirtilere göre ortaya çıkar. Tedavi çeşitleri de farklılık gösterir.

Böğür Neresidir?

Böğür ağrısı halk arasında yan ağrısı olarak bilinmektedir. Vücudun koltuk altından başlayarak kalçaya kadar uzanan bölüme böğür denilmektedir. Gövde kaburgaların altında sağ ve sol kısımda kalan yerdir.

Yan ağrısı diğer adı ile böğür ağrısı üst karın ile sırtta şiddetli ağrı anlamı taşır. Günümüzde pek çok kişide böğür ağrısı görülmektedir. Böğür genel olarak gövdenin yan tarafı olarak adlandırılır. Böğür kısmında ortaya çıkan bu ağrılar da mutlaka dikkate alınmalıdır. Bu ağrılara da doğru çözümler üretilmelidir. Bu sayede böğür ağrıları da kolay bir şekilde tedavi edilir.

Böğür (Yan) Ağrıları Neden Olur, Nasıl Geçer?

Böğürde meydana gelen ağrıların belli başlı nedenleri bulunmaktadır. Gövdenin yanında görülen ağrılara böğür ağrısı denilir. Bu böğür ağrıları genel olarak böbrek hastalarında kendini gösterir. Böğür ağrıları da çoğu zaman giderek şiddetini arttırır. Böğür ağrısı nedeni ile sırt ve üst karın bölgesinde şiddetli ağrı oluşur.

Bu ağrılar şiddetli ve ya sabit şekilde seyreder. Böğür ağrısının pek çok nedeni bulunmaktadır. Buna göre idrar yolu enfeksiyonları, böbrek kanseri, böbrek kistleri patlaması gibi durumlarda böğür yani yan ağrıları oluşur. Özellikle böbrek hastalığından doğan ağrılar da böğür ağrılarını meydana getirir. Bu ağrıların pek çok nedeni olabilir. Böğür ağrıları hafif olarak ortaya çıksa da giderek şiddetlenebilir. Hemen hemen herkeste görülen böğür ağrıları genellikle kısa bir sürede geçer.

Böğür Ağrılarının Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde pek çok kişide görülen böğür ağrılarının pek çok nedeni bulunuyor. Özellikle böbrek travması yaşayan kişiler ile böbrek taşı olanlarda böğür ağrısı görülür. Böbrekte meydana gelen her türlü apse, kanser ve iltihap nedeniyle de böğürde çeşitli derecede ağrılar görülebilir. Bunun yanı sıra apandisit, gaz birikimi, kolorektal ve ya pankreas kanserleri sonucu böğür ağrıları meydana gelir.

Astım, bronşit, dalak patlaması ve zatürre gibi hastalıklar da yan ağrılarının oluşma nedenleri arasında görülür. Kadınlarda yumurta kistleri olması ve yumurtlama da böğür ağrılarının en önemli nedenleri arasında gösterilir. Böğür ağrılarının bazı nedenleri de şu şekilde sıralanabilir;

İrritabl bağırsak sendromu olması

İnflamatuvar bağırsak hastalıkları

Akciğerlerde sıvı birikimi

Dış gebelik haliKalp yetmezliği

Kalpte iç zarın iltihaplanması

Fallop tüplerinin iltihaplanması

Akciğer enfeksiyonları

Akciğerlerde sıvı birikimi

Akciğerde kan pıhtısı oluşumu

Plörezi

Böğür Ağrısı İle İlgili Merak Edilenler

Böğür ağrısı genel olarak böbrek hastalarında görülmektedir. Böbrek hastalıklarına bağlı olarak yan ağrıları ortaya çıkar. Özellikle de bu ağrıların kendine has bir özelliği bulunmaktadır. Böğür ağrıları uzun süreli olmasının yanı sıra gün boyu şiddetini arttırarak devam etmektedir.

Böğür ağrıları belli aralıklar ile şiddetini hafifletse dahi sürekli bir ağrı durumu ortaya çıkar. Böğür ağrıları çoğu zaman kişiyi iyice kıvrandırabilir. Genellikle böbrek hastalarında böğür ağrıları da ortaya çıkmaktadır. Böbrek damarlarının tıkanması, böbrekte idrar birikmesi ve böbrek iltihabı gibi hastalıklar da böğür ağrılarının nedenidir. Böğür ağrısı kişiyi kıvrandırabilir.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS