Botoks ve Dolgu Estetikleri Hakkında Yanlış Bilinenler

Botoks ve Dolgu Estetikleri Hakkında Yanlış Bilinenler

Botoks ve Dolgu Estetikleri Hakkında Yanlış Bilinenler

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, enjeksiyon yoluyla uygulanan ameliyatsız estetik operasyonlar hakkında yanlış bilinenleri sizler için anlattı.

Botoks ve dolgu malzemeleri benzer şekilde etki eder

Hayır. Botoks (botulinum toksin A), kaş çatma çizgilerinin ortaya çıkmasına neden olan belirli kasları zayıflatan bir kas gevşeticidir. Dermal dolgu maddeleri ise cilde hacim kazandırmak ya da enjekte edildiği çizgiyi/kırışıklığı "doldurmak" için derinin altına yerleşen jel benzeri bir madde içerir.

Tüm botoks markaları aynıdır

Kesinlikle hayır. Botoks, botulinum toksin A'nın yaygın olarak kullanılan kısaltmasıdır. Botulinum toksin A'nın çeşitli türleri ve daha ucuz versiyonları mevcuttur. Klinik incelemesi ve kalitesi daha yüksek olan markaların güvenilirliği fazla, etkisi ise daha uzun olabilir.

Botoks zehirdir

Her şeyin aşırısı zehirdir, suyun bile. Botoks aslında klinik ortamlarda çok çeşitli terapötik ve kozmetik amaçlar için kullanılan sadece dozu ve uygulama noktaları değişen bir ilaçtır. Estetik Botoks kullanımı ile herhangi bir hastanın zehirlendiğine dair kayıtlı bir vaka yoktur. Günümüzde migren tedavisinden obezite tedavisine kadar yaygın olarak kullanılmaktadır.

Botoks yüzü dondurur

Aşırı doz uygulanırsa, enjekte edilen yüz kaslarının felç olabileceği doğrudur. Uzman cerrahlar tarafından uygulanabilen dinamik botoks ile yüzün hareket kabiliyeti korunabilir, daha doğal bir görünüme kavuşulabilir.

Botoks bağımlılık yapar

Botoksun içeriğinde bağımlılık yapan herhangi bir kimyasal bulunmaz. Ancak etkisi geçince tekrarlanması gereken bir prosedürdür.

Enjeksiyon işlemleri ağrılıdır

Herkesin farklı ağrı eşikleri ve yüzünün farklı bölgelerinde farklı hassasiyet dereceleri vardır. Bazı insanlar enjeksiyonlardan tedirgin olur, ancak bu büyük ölçüde azaltılabilir. Çünkü işlem esnasında mümkün olan en ince iğneler kullanılır ve gerekirse lokal anestezik krem sürülür.

Operasyon geçirildiği belli olur

Bu, yalnızca fazla ya da az doz kullanımı olursa ortaya çıkabilecek sorunlardır. Enjeksiyon işlemlerinde amaç genel görünümü koruyarak daha doğal bir görünüm elde edilmesini sağlamaktır. Uzman cerrahlar tarafından uygulandığında hedeflenen doğal görünüme ulaşmak daha fazla mümkündür.

Enjeksiyon işlemlerinden sonra iyileşme sürecine ihtiyaç vardır

Enjeksiyon tedavilerinden sonra çoğunlukla iz kalmaz. Kişi sonrasında gündelik rutinine ara vermeksizin devam edebilir. İlk yirmi dört saat boyunca yorucu egzersiz ve aşırı alkolden her zaman kaçınılmalıdır. Nadiren oluşabilen hafif morluklar birkaç gün içinde kendiliğinden geçer.

Enjeksiyonların etkileri kalıcı olabilir

Botoksun etkileri tipik olarak üç ila dört ay sonra kaybolmaya başlar. Dermal dolgu tedavileri, ciltte doğal olarak bulunan bir madde olan hyaluronik asit bazlıdır. Bu tür dolgu maddelerinin etkileri ise genel olarak bir yıl kadar sürebilir.