Boyun sağlığı bedeninizi yönetiyor

Boyun sağlığı bedeninizi yönetiyor

Boyun sağlığı bedeninizi yönetiyor

Baş ile gövde arasında köprü işlevi gören boynumuz, hassas yapısıyla önem taşıyor. Vücudumuzu uygun olmayan duruş ve hareketlere uzun süre zorladığımızda ortaya çıkan yaygın ve bölgesel ağrılar zaman zaman yaşam kalitemizi kötü etkileyebiliyor. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr.Ülkü Sarpkaya özellikle boyun bölgesinin önemine dikkat çekiyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Peki boyun bölgesi neden bu kadar önemli ve hassas?

Boyun bölgesi, baş ile gövde arasında önemli yapılara ev sahipliği yapar. Boyun iskeletinde 7 adet boyun omuru, omurlar arasında diskler ve içerisinde omurilik bulunur. Omurganın en hareketli parçası boyun bölümüdür. Hareketin fazla olması nedeniyle aşırı kullanmaya bağlı yıpranmaların olması ve günlük yaşamda gelişebilecek zedelenmeler nedeniyle boyun ağrılarına sık rastlanır.

Boyun ağrılarının en sık karşılaşılan sebepleri nelerdir?

Boyun omurlarının hareketini sağlayan eklemler arasındaki disklerin sinirlere baskı yapması sonucu boyuna ve kola yayılan ağrılara sebep olur. Başlangıç aşamasındaki boyun fıtığının ön belirtisi sık sık yaşanan “boyun tutulmaları” dır. Herhangi bir zorlama ya da rüzgar çarpması olmadan boyun tutulmaları yaşanıyorsa sebebi boyun fıtığı olabilir.

Boyun fıtığının yol açtığı ağrılar, boyun ile birlikte baskıya maruz kalan sinirin takip ettiği yoldaki kol, el, sırt, omuz bölgelerine yayılır. Boyun hareketlerini zorlaştırır ve kısıtlar. Sinir üzerindeki baskı nedeniyle ellerde, kollarda güç kaybı yaşanabilir ve uyuşma meydana gelebilir. Boyun ağrılarının temelinde boyun ligamanlarının yani bağlarının gevşekliği yatmaktadır. Boyun bölgesi bağları gevşek olduğunda yeterli stabiliteyi sağlayamamakta ve bu da boyun ağrısının ilk basamağı miyofasial ağrıya ve boyun düzleşmesine sebep olmaktadır. Zamanla omurlar arası diskin de kayması ile boyun fıtığı tabloya eklenir. Bu sürecin devam etmesi ve yaşla birlikte yıpranmanın artmasıyla boyun kireçlenmesi gelişir.

Proloterapi ile boyun ağrıları nasıl tedavi edilir?

Proloterapi metodu kas iskelet sistemini etkileyen fıtık, kireçlenme, yırtık gibi tüm ağrılı durumların kalıcı iyileşmesini sağlayarak tedavi imkanı veren önemli bir uygulamadır. İlk kez Amerika’da popüler olmuş ve özellikle sporcu yaralanmalarında ve kronik dejeneratif hastalıklardaki başarısı nedeniyle uzun yıllardan beri uygulanmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Vücutta zayıflamış bağ ve tendonların yapışma bölgelerine hücre çoğaltıcı (Proliferan) özelliği olan özel solüsyonlar uygulanarak enjeksiyonlar yapılır. Tedavinin etkinliği yöntemin doğru periyotlarda ve şekilde ehil ellerde doğru uygulanmasına bağlıdır. Proloterapi boyun bölgesi bağlarının güçlenmesini ve dengesini sağlayarak boyun ağrılarının iyileşmesini sağlamaktadır. Proloterapi yöntemi ile boyun ağrıları son derece etkin bir şekilde tedavi edilebilir. Boyun bölgesi bağlarının sağlamlaşması ve boyun dengesizliğinin düzelmesi sağlanarak sağlıklı anatomik yapıya yeniden kavuşmak mümkün olabilmektedir. Uygulanan bölgede kanlanmanın artması ile baş dönmesi ve kulak çınlaması gibi şikayetlere ve baş ağrılarına kalıcı çözüm sağlanabilir.