Bu 4 besin doğrudan şeker hastalığı nedeni

Bu 4 besin doğrudan şeker hastalığı nedeni

Bu 4 besin doğrudan şeker hastalığı nedeni

Yaygın görülen hastalıklardan biri olan şeker hastalığına yakalanmamak için bu 4 besin grubundan uzak durmak gerekiyor. Uzmanlar uyardı, mutfağınıza dahi sokmayın. Özellikle ailesinde şeker hastalığı geçmişi olan kişilerin asla yememesi gereken besinler…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çağın en sık görülen hastalıkları arasında yer alan şeker hastalığı gün geçtikçe artıyor. Günümüzde Türkiye'de 20-79 yaş aralığında 7 milyondan fazla diyabet hastası olduğu düşünülüyor. Hızla artan ve genetik aktarımla geçebilen şeker hastalığının asıl suçlusu ise beslenme…

Yapılan araştırmalar gazlı içeceklerin, hazır meşrubatların, patates kızartması ve cips ile karakterize edilen abur cubur ağırlıklı bir diyetin tip 2 diyabet riskini yüzde 70 artırdığını gösterdi.

Özellikle ailesinde şeker hastalığı olan kişilerin bu 4 besinden tamamen uzak durması gerekiyor.

Beyaz un, beyaz şeker ve beyaz pirinç ile yapılanlar gibi ağır işlenmiş karbonhidratlar, esasen sağlıklı vitamin ve minerallerin yanı sıra önemli kepek ve liflerden arındırılmış tam gıdalardır.

Yüksek şeker içeriğine sahip besinlerden yoksun kaloriler birincil suçludur.

Sindirimi çok kolay olduğu için bu yiyecekler kan şekeri ve insülin seviyelerinde ani yükselmelere neden oluyor.

Bu besinleri sıklıkla tüketmek şeker hastalığına neden oluyor. Özellikle ailesinde şeker hastalığı geçmişi olanlar mümkün olduğunca bu besinlerden uzak durmalı.

KIRMIZI VE İŞLENMİŞ ETLER 

Sucuk, pastırma, sosis ve şarküteri gibi işlenmiş etler, yüksek sodyum ve nitrit seviyeleri nedeniyle özellikle kötüdür.

İşlenmiş etler, kanser hastalığının yanı sıra şeker hastalığına yakalanmanıza neden olabilir.

ŞEKERLİ İÇECEKLER VE HAZIR MEYVE SULARI 
Gazlı içecekler, tatlı çaylar ve limonata gibi şekerli içecekler, tip 2 diyabete neden oluyor. Özellikle günlük beslenme de sık sık tüketildiğinde şeker hastalığına kapı aralıyor.

Şekerin sağlığınız üzerindeki etkisini en aza indirmenin en iyi yollarından biri, meyve içecekleri de dahil olmak üzere şekerli içeceklerin alımını sınırlamaktır.

Ayrıca kahvenizi veya çayınızı şeker ve krema ile doldurmaktan kaçının.

DOYMUŞ TRANS YAĞLAR 
Sağlıksız doymuş ve trans yağlar, kandaki kolesterol seviyelerini artırır ve yüksek kolesterol, şeker hastalığı için önemli bir risk faktörü oluşturuyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Trans yağlar, paketlenmiş unlu mamüllerde ve restoranlarda kızartılmış yiyeceklerde bulunurken,doymuş yağlar yağlı etlerde, tereyağında ve tam yağlı süt ve hazır peynirlerde bulunabilir.