Bursa'da kalbi duran kadın 5 kişiye umut oldu

A A

11.02.2016 - 14:14 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA

Beyin ölümü gerçekleşen kadından alınan iki kornea, iki böbrek ve karaciğerle 5 hasta sağlığına kavuşacak.

Bursa'da kalbi duran kadın 5 kişiye umut oldu

Çekirge Devlet Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Opr. Dr. Timur Didinen, gazetecilere yaptığı açıklamada, 3 gün önce solunum yetmezliği nedeniyle kalbi duran F.A'nın (44) tedaviye yanıt vermediğini ve beyin ölümünün
gerçekleştiğini bildirdi. Hastane yetkililerinin kadının ailesiyle görüşerek organ bağışı için onay aldığını belirten Didinen, "Nakil için iki kornea ve bir böbrek Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine, diğer böbrek Balıkesir'e, karaciğer ise yine Bursa'da özel bir hastane gönderildi" dedi.

Didinen, "Bu vesileyle anestezi uzmanı, yoğun bakım hemşiresi ve koordinatör arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu sevabı, güzelliği hep beraber paylaşıyoruz" ifadesini kullandı.

Bursa Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Dr. Yavuz Selim Çınar ise bu yıl kentte 13, Çekirge Devlet Hastanesinde ise 3'üncü kez organ nakli için işlem yapıldığını söyledi.

Organ nakli konusunda başarılı çalışmalara imza atıldığını vurgulayan Çınar, "Vefat eden merhumeye rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Bursalı vatandaşlarımız organ bağışı konusunda çok duyarlı davranıyor. Bursa, Türkiye'de en yüksek organ bağışı oranına sahip bölge" değerlendirmesinde bulundu.