Burun estetiğini beğenmezseniz ne olur?

Burun estetiğini beğenmezseniz ne olur?

Burun estetiğini beğenmezseniz ne olur?

Burun estetiği yaptırdınız ancak daha sonra beğenmediniz. Bu durumda ne yapmanız gerekiyor? Bu sorunun cevabını Op. Dr. Yusuf Can verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Revizyon, daha önce bir ya da birçok kez burun ameliyatı olmuş ama fonksiyonel ve görünüm açısından memnun kalınmadığı durumlarda yapılıyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Yusuf Can, revizyon cerrahisinin ayrıntılarını ve ilk ameliyattan ne kadar süre sonra yapılabileceğini anlattı.

“Daha önceden yaptırılmış olan burun estetiğinden memnun olmamanın birçok farklı sebebi olabilir. Burun estetiğinde istenilen başarıya ulaşılmamış olmasının sebepleri arasında cerrahın bilgi ve deneyim eksikliği, kişinin burun ve cilt yapısının ameliyat için yeterince elverişli olmaması, rinoplasti ameliyatından sonra geçirilen bir kaza ya da buruna alınan bir darbe gibi faktörler yer alabilir.

Eğer kişi geçirdiği burun operasyonunun ardından görünüm ya da fonksiyonel yani nefes alma açısından memnun değilse, birtakım şikayetleri varsa kişiye revizyon rinoplasti uygulanabilir.”

 En az bir yıl geçmeli

“Revizyon burun cerrahisinden en önemli konuların başında zamanlamanın doğru bir şekilde yapılması gelir. Çünkü revizyon burun cerrahisi ilk burun ameliyatına kıyasla gerçekten de çok daha zor bir ameliyattır. Bu nedenle revizyon rinoplasti ameliyatlarının son derece bilgili ve deneyimli bir hekim tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Bunun dışında hastanın ilk burun estetiği ameliyatından sonra en az 6 ay bir süre beklemesi gerekmektedir. Hatta eğer mümkünse 12 ayın sonunda revizyon rinoplasti ameliyatı olması daha faydalı olur. Aksi takdirde burundaki sorunlar ve nefes alma problemleri daha da artabilir. Ayrıca ameliyatın hemen ardından hastanın mutsuz olduğu bazı asimetriler ya da bazı şişlikler zamanla iyileşerek ortadan kalkabilir ve hasta burnundan memnun hale gelebilir. Örneğin burun delikleri arasındaki küçük asimetriler 12 aylık iyileşme sürecinin ardından eşitlenebilir.”

Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Yusuf Can “Eğer genel anlamda çok belirgin bir problem yoksa, örneğin burun sırtında hafif bir kemik ya da kıkırdak çıkıntısı kalmışsa ya da çok küçük asimetri sorunları varsa bu düzeltmeler için 12 ay gibi bir süre beklemeye gerek olmayabilir. Bu gibi durumlarda çok hafif bir törpü ya da asimetride çok küçük bir müdahale kişinin burun estetiğinden mutlu olması sağlanabilir.”

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber