Burundan Su Gelmesi Normal Midir? Burundan Gelen Şeffaf Sıvı Ne Anlama Gelir?

Burundan Su Gelmesi Normal Midir? Burundan Gelen Şeffaf Sıvı Ne Anlama Gelir?

Sağlık konusunda atılan her adım çok önemlidir. Özellikle burundan su gelmesi çok endişelendirebilir. Bu durumda oluşan burun akıntısı şeklinde sıvı gelmesinin de bazı belirtileri bulunuyor. Ayrıca berrak bir sıvı halinde oluşan bu akıntı burun deliklerinden dışarı çıkabileceği gibi boğazın arka tarafından geniz bölgesine de akabilir.

Burundan Su Gelmesi Normal Midir?

Bazı kişilerde farklı nedenlere bağlı olarak burundan su gelebilir. Berrak renkli bir sıvı olan bu akıntı burun deliklerinden dışarı çıkabildiği gibi boğazın arkasından geniz akıntısı şeklinde de gelebilir. Özellikle soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi durumlarda burundan su gelebilir. Burun akıntısı şeklinde olan bu su gelmesi çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar.

Akut sinüzit ve migren burundan su gelmesinin en önemli nedenleri arasında gösterilebilir. Ayrıca burun spreylerinin aşırı kullanımı nedeni ile burundan su gelebilir. Burun akıntısı sürekli kronik bir hale geldiği zaman mutlaka uzman bir doktora danışılması gerekir. Burundan su gelmesi çeşitli nedenlere bağlı olarak oldukça normal karşılanabilir. Burundan su gelmesinin altında yatan nedenler araştırılmalıdır.

Burundan Gelen Şeffaf Sıvı Ne Anlama Gelir?

Burundan gelen şeffaf sıvı alerjik burun akıntısı olabileceği gibi bazı durumlarda daha ciddi anlamlar taşıyabilir. Burundan hafif bir şekilde akıntı gelse de burundan gelen şeffaf sıvı akıntısının ciddi sonuçları olabilir. Bu akıntı beyindeki omurilik sıvısının akıntısı olabilir. Bu durumda tedavi geciktirilir ise ciddi sorunlara da yol açabilir.

Halsizlik ve baş ağrısı gibi sorunları da beraberinde getiren şeffaf sıvı mutlaka iyi incelenmelidir. Ayrıca burundan şeffaf sıvı gelmesi çoğunlukla soğuk algınlığı, nezle ve alerjilerden de kaynaklanmalıdır. Burundan gelen şeffaf sıvının en önemli nedenlerinden bazıları da polip, tümör, yabancı cisim, migren ve ya tümör de olabilir. Ayrıca akut sinüzit sonucunda da burundan şeffaf sıvı gelebilir. Bu sıvının ne olduğunun bilinmesi için mutlaka uzman hekime danışmak gerekecektir.

Burundan Şeffaf Sıvı Gelmesinin Nedenleri Nelerdir?

Burundan şeffaf sıvının gelmesinin pek çok farklı nedeni bulunmaktadır. Akıntı şeklinde görülen bu şeffaf sıvı burun dokularının tahriş olması sonucunda ortaya çıkabilir. Aynı zamanda soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi nedenler sonucu da burundan şeffaf sıvı gelebilir. Burunda yabancı cisim olması, polip, tümör ve ya migren nedeni ile burundan şeffaf sıvı gelir.

Kuru havalarda ve hormonal değişikliklerde de burundan şeffaf sıvı gelebilir. Sigara dumanı ile mesleki astım kaynaklı burun akıntıları da yaşanır. Bunun yanı sıra beyin omurilik sıvı kaçağı da burundan şeffaf sıvı gelmesine neden olabilir. Alerjilerin yanı sıra uzun süre burun damlası kullanılması da burundan şeffaf sıvı gelmesine neden olur. Aşırı fiziksel aktivite ile cinsel ilişki de bu nedenler arasındadır.

Burun Akıntısını Ne Durdurur?

Burundan şeffaf sıvı gelmesi yani akıntıyı durdurmak için bazı metotlar uygulanır. Özellikle alerji ve ya soğuk algınlığından kaynaklanan burundan şeffaf sıvı gelmesini durdurmak için sıcak bir duş alınmalıdır. Ayrıca kuru havayı önlemek için buhar makinesi kullanılabilir. Tuzlu su çözeltisi burun deliklerine nazikçe sıkılarak burun da temizlenir.

Burun akıntısını önlemek için bol miktarda sıvı tüketilmesi önerilir. Bu dönemde kahve, siyah çay ve limon suyundan da uzak durulması çok önem taşır. Sıcak buhar teneffüs etmek de çok önemlidir. O nedenle şeffaf burun akıntısı olan kişiler buhar banyosu yapmalılar. Buhar banyosu için kaynayan su içerisine papatya ve ya mentol atılabilir. Bu hem genizleri açar hem de burundan şeffaf sıvı gelmesini de engeller.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS