Buzadam Ötzi ülser hastasıymış

Buzadam Ötzi ülser hastasıymış

Buzadam Ötzi ülser hastasıymış

Avrupa’nın Alplerinde bulunan 5 bin 300 yıllık mumyada, ülsere neden olan ve günümüzde her iki kişiden birinde görülen bir mide bakterisine rastlandı. Bu bakterinin türü ise Avrupa’ya göçün tarihine ilişkin yepyeni ipuçları taşıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

25 yıl önce Alplerde donmuş halde bulunan “Buzadam Ötzi” üzerinde incelemeler yapan bilim insanları yeni bulgulara ulaştı. Bugün İtalya ile Avusturya arasında kalan bölgede yer alan Alplerde, 40 ila 50 yaşları arasında okla vurularak öldürüldüğü bilenen Ötzi’nin midesinde “Helicobacter pylori” isimli bakteriye rastlandı.

Ülser gibi bir takım mide rahatsızlıklarına yol açan bu bulaşıcı bakteri günümüzde Dünya üzerinde yaşayan insanların yarısında görülüyor.

Bu bakteri dünya üzerinde görüldüğü coğrafyaya göre farklı özellikler taşıyor. US Journal Science dergisinde yer alan makaleye göre Ötzi’de rastlanan bakteri saf Asya ırkı özelliği taşıyor.

Ortaya çıkan bu sonuç ilginç, zira Avrupalılarda bu bakteri Kuzey Afrika ve Asya ırklarının karışımı olan melez bir türü bulunuyor. 5 bin 300 yıl öncesine ışık tutan Ötzi’nin midesindeki bu bakterinin Afrika’dan Avrupa’ya göç etmeden önce Asya ırkıyla karşılaştığı anlaşılıyor.

 

Bilim insanlarına göre bunun bir anlamı var. Güney Afrika’daki Venda Üniversitesi’nden araştırmacı Yoshan Moodley, “Tek bir genom müthiş bir bakış açısı sağlıyor. Afrika türü ‘Helicobacter pylori’yi Avrupa’ya getiren göçlerin, Ötzi yaşarken henüz gerçekleşmemiş olduğunu, ya da ciddi oranda gerçekleşmediğini söyleyebiliriz” diyor.

Helicobacter pylori nedir?

Birçok kişi kronik Helicobacter pylori enfeksiyonu geçirse de herhangi bir semptom geliştirmez. Bazılarında ise bakteri nedeniyle ülser de dahil olmak üzere ciddi problemlere neden olabilir. Hastalık, elle dokunulan gıdalar dahil herhangi bir sebeple bu bakterinin vücuda girmesi ile başlar.

Bu dönem herhangi bir belirti olmadan da geçirileceği gibi, midede yanma, ağrı, gaz ve şişkinlik gibi birtakım yollarla kendini gösterebilir. Bakteri, mideden endoskopi yöntemiyle alınan doku örneğinin incelenmesiyle teşhis edilir. Tedavisi ise kolaydır; hastalara antibiyotik tedavisi verilmektedir.