Çağın hastalığı: İnternetten hastalık arama

Çağın hastalığı: İnternetten hastalık arama

Çağın hastalığı: İnternetten hastalık arama

Hastalıklar, belirtiler ve tedavileri ile ilgili teşhis ya da tıbbi herhangi bir kelime ile karşılaşıldığında, bilgi almak için başvurulan başlıca kaynak internet. Psikoterapist / Aile ve Çift Terapisti Uzman Psikolog Naciye Tokaç, internetten hastalık arama hastalığına dikkat çekerek, “İnternet üzerinden her tür bilgiye kolayca ulaşabilirken bu bilgilerin doğruluğu ve ne kadar işimize yarayabileceği belirsizdir” dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Psikolog Naciye Tokaç, “Bilişim çağında olduğumuz düşünüldüğünde; ihtiyacımız olan birçok bilgiye internet üzerinden ulaşmaya çalışmak doğaldır. İnternet sonsuz bilgi kaynağıdır. Bilimsel birçok bilgiden, eğlenebileceğiniz birçok mecraya internet yoluyla ulaşabilirsiniz. İnternet üzerinden her tür bilgiye kolayca ulaşabilirken; bu bilgilerin doğruluğu ve ne kadar işimize yarayabileceği belirsizdir. Buraya kadar her şey normal kabul edilebilir. Ancak en önemlisi sağlık ile ilgili birçok bilginin de internette araştırılmasıdır” diye konuştu.

Vücudunuzda ortaya çıkan bir ağrı, acı, sızı ve birçok belirtinin ilk önce internette araştırılarak neyin habercisi olduğuna bakılmakta olduğunu ifade eden Psikoterapist / Aile ve Çift Terapisti Uzman Psikolog Naciye Tokaç, “Doktorunuzun sizden istediği bir tahlilin amacının, verdiği bir ilacın etki-yan etkilerinin internette araştırılarak kullanılması artık herkesin yaptığı bir durumdur. İnternetten hastalık ve belirti araştırma abartılarak koldaki bir ağrı ile ilgili binlerce doküman incelemeye başlanıyor ve en kötü hastalıklardan olabileceği düşünülüyorsa bunu sadece hastalık hakkında bilgi edinmeye çalışmak olarak tanımlayamayız.

İnternetten Hastalık Araştırma Hastalığı

Vücudunuzdaki küçük bir belirti abartılarak ve daima internetten araştırılıyorsa bu durum “İnternetten Hastalık Araştırma Hastalığı-Siberkondria” olabilir. Kişinin bedeninde bir bozukluk olmadığı halde sürekli hastalık kaygıları taşıması ve çeşitli bedensel yakınmalarla doktora başvurması Hastalık Hastalığı-Hipokondriyazis’in belirtisidir. Kişi bedeninde bir hastalık olduğunu düşünerek daima doktorlara gider ve kimsenin anlayamadığı bir rahatsızlığı olduğunu düşünür. Bedenindeki en küçük bir ağrı, sızı gibi belirtileri büyük bir rahatsızlığın habercisi gibi görür.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hastalık hastalığında kişi daha çok doktorlara giderek doktor doktor dolaşırken; siberkondria’de durum bundan farklı olarak çoğunlukla internet ortamında hastalıklar araştırılır. Bedenindeki küçük bir belirti nedeniyle doktora başvurulur ancak doktorlara inanç oldukça düşüktür. İnternette sağlıkla ilgili birçok sayfa araştırılır, forumlar, akademik makaleler okunur, hatta yabancı sitelere bile bakılır. Uzmanların söylediklerine çoğunlukla inanılmayarak internet ortamında edindikleri bilgilerle kendisi hastalığının ne olduğunu bulmaya çalışır. En kötü durumu ise bedendeki günlük yorgunlukla bile oluşabilen sıradan belirtileri bile abartarak kanser, lösemi, beyin kanaması gibi bir rahatsızlığın habercisi olarak düşünmektir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Siberkondria; Hastalık Hastalığı-Hipokondriyazis’in bir türü olup bedende hastalık arayışının internet ortamında yapılmasıdır. Kişi gece yatmış bile olsa hastalıkla ilgili aklına gelen küçük bir bilgi ile ilgili araştırma yapabilir. Bu kişiler hissettikleri hastalık belirtilerini doktora giderek sormaktan ziyade internet ortamında edindikleri bilgilere daha fazla güvenebilirler. Bu kişiler internette hastalık araştırmadan duramazlar. Kişinin zihninin bu kadar hastalıkla meşgul olması ve hastalık belirtilerini internette araştırması aslında yaşadığı bir bunaltının belirtisidir.

Bunaltı; bilinçdışı çatışmaların bilince çıkmak istemesi ve kişi tarafından bastırılması sonucu ortaya çıkar. Bilinçdışı çatışma; yer değiştirerek bedende bir eksikliğe bağlanır, günümüzde her şeyi internet üzerinden yapan kişi ise hissettiği hastalık belirtilerini de internetten araştırmadan duramaz. Siberkondria hastalarını genellikle internette fazla vakit geçiren, birçok işlerini internet üzerinden halleden kişilerdir. Aynı zamanda sosyal desteklerinin, arkadaş ortamının daha az olduğunu söyleyebiliriz. Sosyal hayatlarında fazla başarılı olamamakla birlikte internette etkin bir sanal ortama sahip olabilirler. Bu kişilerin benlik saygılarının düşük oluşundan dolayı, toplumsal olarak kendisini ifade etmede yeterli olamamaktadırlar. Kendisini yeterince sevemeyen kişi kendisine yeterince değer de verememektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tedavi edilmelidir

Siberkondria; Nevrotik bir bozukluk olup tedavi gerektiren bir durumdur. Eğer kişi günlük hayatını etkileyebilecek düzeyde internette hastalık araştırması yapıyor, uzmanların söylediğine güvenemiyor, uzmanların söylediği yerine internette belirtilen tedavileri uygulamaya çalışıyorsa hastalığın ciddi boyutlara ulaştığını söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.