Canan Karatay'dan kemik erimesine karşı 'Ezine Peyniri' önerisi

  1. Sağlık
Canan Karatay'dan kemik erimesine karşı 'Ezine Peyniri' önerisi

Çanakkale'deki 75'inci Yıl İlkokulu'nun sertifika törenine katılan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Canan Karatay, kadın ve erkeklerde kemik erimesine karşı bol bol peynir yemeleri önerisinde bulundu. Gazetecilerin Ezine Peyniri ile ilgili sorularına ise Karatay, "Ezine peyniri şirden mayayla yapılan en sağlıklı beyaz peynirdir. Ezine peyniri tam yağlı, tam kaya tuzuyla yapılan ve de 6 ay mayalanması doğal olan en sağlıklı peynirdir" cevabını verdi.Çanakkale'nin Ezine ilçesinde, 75'inci Yıl İlkokulu'nun ‘Beslenme Dostu Okul’ sertifika törenine katılan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, kadın ve erkeklere kemik erimesine karşı bol bol peynir yemeleri önerisinde bulundu.
İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, Ezine 75'inci Yıl İlkokulu'nun ‘Beslenme Dostu Okul’ sertifika törenine katılmak üzere Ezine'ye geldi. Belediye ve Kaymakamlığı ziyaret eden Prof. Dr. Canan Karatay, ardından okula geçti. Okul yönetimi ve öğrenciler ile buluşan Prof. Dr. Karatay, sertifika töreni öncesinde 4’üncü sınıf öğrencileri Liva Nur Çakmak ve Başak Ezdemir ile yöresel ve organik ürünlerin satışının yapıldığı okul kooperatifini gezdi.

Basın mensuplarının Ezine peyniri ile ilgili sorusu üzerine görüş ve düşüncelerini paylaşan Prof. Dr. Canan Karatay, "Ezine peyniri şirden mayayla yapılan en sağlıklı beyaz peynirdir. Ezine peyniri tam yağlı, tam kaya tuzuyla yapılan ve de 6 ay mayalanması doğal olan en sağlıklı peynirdir. İstediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Ben avuç içi kadar diyorum. Niçin avucunuz içi kadar diyorum? Çünkü kibrit kutusuna savaş açmış insanım. Kibrit kutusu kadar peynir yiyin demekten Türkiye'yi, Türk insanını besinsiz bıraktılar."
Konuşmasının ardından öğrenciler ile birlikte Ezine peynirinin tadına bakan Prof. Dr. Karatay, burada erkek ve kadınlara da peynir yemeleri yönünde çağrıda bulunarak, nedenini ise şu şekilde açıkladı:

"En sağlıklı protein, en sağlıklı yağ ve en sağlıklı kalsiyum kaynağıdır. Peynir yiyen bir ülkede, peynirle beslenen kişilerde osteoporoz (kemik erimesi) olmaz. Türkiye'de sende osteoporoz var diye senelerce hanımlara hormonlar, ilaçlar verildi. İşte efendim bu peynir hepsinin yerine geçer. Hanımlar beyler, osteoporozu önlemek için bol bol yiyin diyorum. Osteoporoz, kemik erimesidir. Kemik erimesi, diz ağrıları ve eklem ağrılarını önlemek için bol bol peynir yiyerek önlemiş olursunuz."
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS