Çarkıfelek meyvesinin faydaları nelerdir?

Çarkıfelek meyvesinin faydaları nelerdir?

Çarkıfelek meyvesinin faydaları nelerdir?

Tropikal bir meyve olan çarkıfelek meyvesi bir diğer adı olan passion fruit olarak da bilinir. Birçok hastalığa iyi geldiği bilenen çarkıfelek meyvesi gerçekten de tam bir şifa deposu. Peki, çarkıfelek meyvesinin yararları nelerdir? Çarkıfelek meyvesi nasıl yenir? İşte çarkıfelek meyvesi hakkında bilmeniz gerekenler.

Özellikle uykusuzluk, depresyon ve stres gibi problemlerle baş etmeye çalışan kişilerde büyük ölçüde fayda sağlayan çarkıfelek meyvesi birçok hastalığa karşı iyileştirici özelliği vardır. Peki, çarkıfelek meyvesinin yararları nelerdir? Çarkıfelek meyvesi nasıl yenir? Çarkıfelek meyvesi ile ilgili merak edilenler haberimizde.

 

Çarkıfelek meyvesi nedir?
 

Tropikal bir meyve olan çarkıfelek meyvesinin bir diğer adıyla passion fruit olarak bilinir. En büyük özelliği uykusuzluk, depresyon ve stres sorunu yaşayanlarda tedavi amaçlı kullanılır. İçerisinde harmin, harmol, harman ve passiflora adı verilen alkaloitleri; flavon, glisosit ve sterol adlı diğer maddeleri içerir. 

 

Çarkıfelek meyvesinin faydaları nelerdir?
 

Antioksidan görevi görür
Kilo vermeye yardımcı olur
Depresyona iyi gelir
Strese iyi gelir
Uykusuzluğu giderir
Seratonin (mutluluk hormonu) yükselmesine yardımcı olur
Göz sağlığını korur
Bağışıklığı güçlendirir
Kolesterol ve trigliseritleri düşürmeye yardımcı olur

100 gramında 10,4 gram lif bulundurmasıyla günlük lif ihtiyacınızın yüzde 28’ini karşılıyor. Güney Amerika’da yetişen bu meyve, A ve C vitaminlerinden zengin oluşuyla antioksidan görevi görüyor. Bu özelliğiyle kilo vermenize yardımcı oluyor. Depresyon, stres ve uykusuzluğa iyi geliyor. Kalorisinin ve şeker seviyesinin düşük olması nedeniyle diyabet hastalarının da tüketebileceği bir meyvedir. 

 

Çarkıfelek meyvesi nasıl yenir?
 

Kabuğu mor ve buruşuk olanları tercih edilir ve yenir. Ortadan kesip çarkıfelek meyvesinin içini kaşık yardımıyla çıkarıp ister o şekilde isterseniz de dondurma veya yoğurda karıştırıp tüketebilirsiniz.