Çayın içine karanfil atarsanız ne olur?

Çayın içine karanfil atarsanız ne olur?

Çayın içine karanfil atarsanız ne olur?

Baharat olarak dünya mutfağında sıklıkla kullanılan karanfilin, çayı da lezzeti ve faydalı yönleriyle dikkat çekiyor. Peki, bu baharatı içtiğiniz çayın içine kattığınızda sağlığınıza olan etkilerini biliyor muydunuz? İşte daha önce hiç duymadığınız karanfilli çayın faydaları.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Karanfil, mikroplarla savaşan özellikte olan bir bitki olduğu için boğaz enfeksiyonlarında doğal ilaçtır. Dilerseniz sade olacak halde de ağız içinde bekletip etkisini görebilirsiniz. Keskin kokulu yiyeceklerin sonrasında ağızda oluşan kokuları gidermede karanfilli su içmek oldukça doğal bir yöntem olacaktır. Metabolizmayı harekete geçiren karanfilin etkisiyle, vücutta biriken toksinleri atabilirsiniz.

Böylece kilo verme süreciniz hız kazanmış olacaktır. Karanfil sade haliyle diş etlerini güçlendiren bir bitkidir. Suyunuza ekleyeceğiniz karanfil ile ağız ve diş sağlığınızı koruyabilirsiniz. Karanfilli su idrar söktürücü özelliği sayesinde, idrar yolları enfeksiyonu yaşadığınız stresli günlerde size şifa olabilir. Çok yorgun olduğunuz, sabah gözlerinizi açamadığınız zaman bir fincan çaya 10-15 tane karanfil atıp içerseniz kısa sürede ayılmanıza sebep olur. kahveden daha etkilidir. ancak bunun alışkanlık haline getirilmemesi gerekir.