Çikolata kistleri genç kızları da etkiliyor

Çikolata kistleri genç kızları da etkiliyor

Çikolata kistleri genç kızları da etkiliyor

Rahmin içini döşeyen endometrium tabakasının rahmin dışında, barsaklarda, mesanede oluşmasına halk arasında çikolata kisti denilen endometriozis hastalığı oluşabilir. İlk adette hemen oluşabileceği gibi daha sonrasında da oluşabilir. Özellikle ağrılı adet dönemi yaşayan veya düzensiz adet dönemleri olan genç kızlarında doktora görünmesi gerekmektedir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Jinekolojik Kanser Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mert Göl konu hakkında bilgiler verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ülkemizde yaklaşık olarak 2 milyon kadında olan, her 10 kadından 1 tanesinde görülen çikolata kisti ilerlemesi durumunda bir kadının sosyal hayatını ve psikolojisini ciddi etkilemektedir. Şiddetli ağrı, bel veya ayaklarda ağrı, düzensiz adet dönemi yanı sıra kısırlık çikolata kisti nedeniyle yaşanmaktadır. Birçok kadının gebe kalamadığından doktora başvurduğu zaman tetkiklerinde çikolata kisti tanısı almaktadır.

Soğan kürü ile çikolata kisti geçenler

Çikolata kisti soğan suyu ya da başka bitkisel tedavi yöntemleriyle geçmesi ya da gerilemesi gibi yanlış bir inanış bulunmaktadır. Bu tür gerçekle alakası olmayan inanışlar sebebiyle birçok hastanın tedavisi gecikmekte ve ilerlemesi söz konusudur.

Genç Kızlarda Çikolata Kisti

İlk adetini gören genç kızlarda çikolata kisti oluşmaya başlayabilir. Genç kızlarda erken tanı konulmasıyla birlikte ilerde olabilecek rahatsızlıkların önüne geçilebilir.

Genç kızlarda adet döneminde pelvik bölgede şiddetli ağrının yaşaması dışında da adet dönemi dışında da pelvik ağrısı olabilir. Şiddetli ağrı, düzensiz adet gören genç kızların mutlaka erken tanı için doktora gitmelerini öneriyoruz.

Şiddetli ağrı sebebiyle yataktan çıkamayan genç kızların sosyal hayatlarından, okul yaşamlarından, spor faliyetlerinden geri kalmaktadır. Her 10 kadından 1 tanesinde olan çikolata kisti özellikle ailesindeki kadınlarda varsa mutlaka ağrılı adet dönemi olan genç kızlarında şüphelenerek doktora gitmeleri gerekiyor.