Cildin yaşlanmasını önleyebilirsiniz!

Yıllar ilerledikçe cildimiz de yaşlanıyor. Kozmetikler, makyaj malzemeleri de cildimizin yıllarca iç ve dış etmenlerden gördüğü zararı kapatamayacak duruma geliyor. Eğer bu iç ve dış etmenleri iyi bilirsek en azından yaşlanma hızımızı geciktirebilir ya da vaktinden önce oluşan kırışıklıklarımızı engelleyebiliriz. Opsa Klinik Optimal Sağlık’tan Dermatolog Hande Bozatlı ile geçen hafta cilt bakımında doğrular ve yanlışları şöyle sıralıyor…CİLT YAŞLANMASI NEDİR?

İki tip cilt yaşlanması vardır:
1. Genetik faktörlerle belirlenen
Genetik olarak programlanmış yaşlanmadır ve değiştirilemez. Herkeste farklı oranda görülür, bu nedenle aynı yaştaki iki kişide tamamen farklı şekilde cilt yaşlanması görebiliriz. Çevresel etkenler bu doğal sürecin hızlanmasına, artmasına veya erken başlamasına sebep olabilir.

2. Çevresel faktörlerle belirlenen
Bu tip yaşlanma cilde dıştan zarar veren etkenlerle oluşur ve normal yaşlanma sürecini hızlandırır.
Çevresel yaşlanmada en önemli faktör güneş ışınları (foto-yaşlanma)dır. Güneş ciltteki kolajeni bozar, lekelere ve cilt kanserine neden olur.
Ayrıca sigara kullanımı, kötü beslenme, ilaçlar, yanlış kozmetik kullanımı, alkol ve madde bağımlılığı, stres, hormonal bozukluklar, metabolik ve sistemik hastalıklar deri yaşlanmasını hızlandıran faktörlerdir. Bu tip yaşlanma bazı önlemler alınarak engellenebilir.

CİLT NASIL YAŞLANIR?
Üst derideki yaşlı hücreler zamanla ölür ve dökülür. Yerine daha aşağıdan gelen genç hücreler geçer, bu döngü ortalama ayda bir kez olur. Yaşlanma ile birlikte bu döngü yavaşlar. Eski hücreler yenilenmez ve atılamaz, cilt daha pürüzlü kaba ve nemsiz olur.

Daha alttaki deri bölümü hyalüronik asit, kolajen ve elastin liflerden oluşur. Bunlar cildin sıkı, gergin ve elastik olmasını sağlar, yaşlanma süreciyle birlikte kollajen ve elastik lifler azalır yapısı bozulur. Cilt sarkar, incelir kırışıklıklar ve çizgiler oluşur.

Daha aşağıda cilt altı yağ dokusu bulunur. Zamanla yağ dokuda da azalma olur, cilt dolgunluğunu kaybederek sarkar. İleri dönemlerde kemik yapıda da bazı değişiklikler olur.

Yaşlanan ciltte incelme, renk değişiklikleri, kırışıklıklar, sarkmalar, deri tümörleri, kılcal damarlarda artış, kuruluk ve donuk görünüm izlenir.

Dinamik çizgiler gerçek kırışıklık değildir. Yüz ifade çizgileridir. Kaş çatma ve gülme sırasında oluşur . Zamanla üstteki cildin de özelliklerini kaybetmesiyle kalıcı hale gelir. Bu çizgiler erken dönemde botox tedavisiyle düzeltilebilir.

Statik çizgiler Gerçek çizgilerdir, yüzünüz hareketsizken bile sizinledir. bunları dolgu maddesi enjeksiyonu ve cilt yenileme yöntemleriyle düzeltmek mümkündür.

İLK YAŞLANMA İZLERİ NASIL BAŞLAR?
Kaşlar biraz aşağı iner, göz altında şişlikler başlar. Alın, göz ve ağız çevresinde ifade çizgileri oluşur. Boyunda hafif yağ toplanması olabilir.

Daha sonra da bunlara olarak kolajen ve yağ doku kaybına bağlı yanakta çökmeler belirginleşir, elastikiyet azalır. Burun kenarlarında, göz çevresinde çizgiler oluşur. Ağız kenarları aşağı doğru sarkar. Ciltte lekeler, kılcal damar genişlemeleri ve kuruluk başlar. Gözenekler genişler.

CİLT YAŞLANMASI NASIL ÖNLENİR

1. Güneşten korunmak cilt yaşlılığının önüne geçmenizi sağlar. Güneş kremleri sadece güneşte değil soğuk havalarda da uygulanmalıdır.
2. Su içmek cildin yaşlanmasını geciktirir. Gün içinde 8 bardak su içilmesi halinde cildiniz daha geç yaşlanır.
3. Düzenli beslenmek cilt yaşlanmasının ertelenmesini sağlar. Özelliklede fast food yiyeceklerden uzak durmak cildinizin sağlığı için gereklidir. Doğal yiyeceklerle beslenmek cilt yaşlanmasının önüne geçer.
4. Kilo sorunu olan kişilerde cilt yaşlanması daha erken gerçekleşir. Kilonuzu kontrol altında tutarsanız cildiniz daha geç yaşlanır.
5. C vitamini içeren besinler almak cilt yaşlanmasını engeller. Cilt için önemli bir yere sahip olan C vitaminin yanı sıra E ve A vitaminleri içeren besinlerde cilt yaşlanmasını engellemek için tüketilmelidir.
6. Sigara içmeyen kişilerin ciltleri daha sağlıklı ve parlak gözükür. Bunun nedeni sigaranın cildi içten ve dıştan tahribata uğratmasıdır. Sigara cilt hücrelerini etkilerken aynı zamanda akciğer içinde zararlıdır. Sigaradan uzak durularak cilt yaşlanması engellenmelidir. (Radikal)

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS