Çin'de hastanede kayıp böbrek skandalı

A A

05.05.2016 - 10:55 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA

Çin'de bir çiftçi, ameliyat olduktan sonra, sorunu olmayan sağ böbreğinin yerinde olmadığını öğrendi. Doktorlar ise böbreğin "kendiliğinden yok olduğunu" iddia ediyor.

Çin'de hastanede kayıp böbrek skandalı

South China Morning Post gazetesinin haberine göre, ülkenin doğusundaki Ciangsu eyaletinde geçen yıl meydana gelen olayda, Liu Yongvey adlı çiftçi, yaşadığı bir trafik kazasında göğsünde oluşan kırık ve yaralanmadan dolayı eyaletteki bir hastanede göğüs ameliyatı oldu.

Ameliyatın ardından Liu, tedavisi kapsamında Anhui eyaletindeki başka bir hastaneye gittiğinde yapılan kontrolde sağ böbreğinin yerinde olmadığını öğrendi.

Farklı üç hastanede de yaptırdığı kontrollerde aynı sonuçla karşılaşınca Liu'nun ilk ameliyat olduğu hastaneye durumu anlattığı ancak doktorların kendisine böbreğin "kendiliğinden yok olduğunu" söylediğini aktardı.

İlgili hastanenin raporlarına göre de şahsın organlarının tekrar doğru pozisyonuna yerleştirilmesi amacıyla yapılan ameliyatta sağ böbreğin yerinden alındığı ancak zarar görmediğinin belirlenmesi üzerine geri konulduğu
savunuluyor.

Ameliyatı yapan doktor da böbreği yerine koyduğunu iddia ediyor.

Organlarıyla 7 kişiye umut oldu

Yaşadığı garip olay karşısında polise başvuran Liu, şu ana kadar bir sonuç alamazken, böbreğinin kayıp olduğunun öğrenen diğer hastaneler de Liu'yu tedavi etmeyi reddediyor.

Böbrek skandalının odağındaki hastane ve ameliyatı yapan doktorla ilgili soruşturma devam ediyor.