Çinli uzmanlar corona virüsün yeni semptomları için uyardı

Çinli uzmanlar corona virüsün yeni semptomları için uyardı

Çinli uzmanlar corona virüsün yeni semptomları için uyardı

Dünya genelinde toplamda 250 bine yakın corona virüs vakası bulunurken hayatını kaybedenlerin sayısı da 10 bini geçti. Corona virüs salgınında tedavi edilenlerin sayısı ise 86.036. Çin'de 2 gündür yeni vaka tespit edilmiyor. Binzhou Tıp Fakültesi Hastanesi'nde görevli uzmanlar, corona virüs vakalarının yüzde 48,5'inin solunum yolundaki semptomlarla eş zamanlı yaşanan sindirim sistemi sorunlarından şikayetçi olduğunu açıkladı.

Çinli uzmanlar, yeni tip corona virüsün (Kovid-19) ishal, iştahsızlık ve bulantı gibi sindirim sistemini etkileyen yeni semptomları konusunda uyardı. Çin'deki 3 hastanede 204 enfekte kişi üzerinde yapılan incelemenin bulguları, "American Journal of Gastroenterology" adlı dergide yayımlandı. Uzmanlar, vakaların yüzde 48,5'inin solunum yolundaki semptomlarla eş zamanlı yaşanan sindirim sistemi sorunlarından şikayetçi olduğunu bildirdi.

Sadece ishalden muzdarip bazı vakalarda ateş veya öksürük bulgusuna rastlanmadığına işaret edildi.

Yine sindirim sistemi şikayetleri bulunan vakalarda, ilk belirtilerin görülmesinden hastaneye kaldırılmaya kadar geçen sürenin, bu şikayetleri olmayanlardan bir buçuk gün daha uzun olduğu (9 gün) kaydedildi.

 

Çalışmada sadece solunum yolu sıkıntısı bulunan kişilerin daha hızlı iyileştiği gözlemine de yer verildi.