Çocuklarda en sık görülen 10 hastalık

Çocuklarda en sık görülen 10 hastalık

Sık görülen çocuk hastalıkları denince akıllara uzun zamandır kızamık, kabakulak gelmiyor. Şimdi yaygın olan çocuk hastalıkları arasında alerjiler, obezite ve zatürree var. Peki çocuk hastalıkları nasıl tedavi ediliyor, hastalanan çocuklar için ilk ne yapılmalı? Çocuklarda sık görülen 10 hastalık ve tedavi yöntemleri.

 

1-Alerjik hastalıklar
 

Alerjik hastalıklara son yıllarda giderek artan bir hızda rastlanmakta. Hatta bu oran bazı ülkelerde yüzde 33’lere kadar çıkıyor.

Çocuklardaki alerji belirtileri
Alerjiler kendini deride döküntü, sindirim sistemi bozuklukları, nefes alma zorluğu, burunda ve gözde akıntı, kaşıntı ve kızarıklıklar şeklinde gösteriyor.

Çocuklarda alerjiden korunma yolları
Birçok çevresel faktör (ev tozları, kedi ve köpek tüyleri, polenler) alerjen madde özellikleri taşıyor. Bu nedenle çocukları bunlardan korumak şart. Ayrıca anne sütü ile beslenen bebeklerin birçok başka hastalık gibi astım ve alerjik hastalıklara daha az yakalandığı biliniyor. Düşük tuzlu diyet, balık gibi deniz ürünlerinden zengin beslenme ve C vitamini kullanımının astım semptomlarını azalttığı biliniyor. Alerjik yapılı bir anne, bebeğini emzirirken beslenmesinde birçok allerjen potansiyeli olan gıdaya dikkat etmek zorunda.

Alerji tedavisi
Alerjen gıdadan sakınma, ev içi akar yoğunluğunu, nem oranını, küf-mantar oluşumunu azaltma, sigara dumanına maruz bırakmama, evde duvardan duvara halı bulundurmama alınabilecek çevresel önlemlerden bazıları.

 

2-Pnemoni (Zatürre)
 

Zatürree (pnömoni), en gelişmiş ülkelerde bile sık görülen ve ölümlere neden olan, dünyanın bilinen en eski hastalıklarından biri. Pnömokoklar kişiden kişiye, bir-iki metrelik mesafelerden yakın temas sonucu bulaşıyorlar.

Pnemoni belirtileri
Solunum sayısının artması, göğüste çekilme, sesli nefes alınması, göğüste hırıltı ve ateşin yüksek olması sayılabilir.

Pnemoniden korunma yolları
Çocuğu mikrop alabileceği ortamlardan korumak ve beslenmesine dikkat etmek. Aşılar da koruyucu oluyor.

Pnemoni tedavisi
Bol sıvı alma ve dengeli beslenme öneriliyor. Anne sütü alan çocukların da sık sık emzirilmesi tavsiye ediliyor. Büyük çocuklarda sıvı gıdalar az miktarda sık aralarla veriliyor. Çevre ısısının ayarlanması da önemli: Oda ısısı ortalama 25 derece olmalı.

 

3-Obezite
 

Obezite vücut yağ kitlesindeki aşırı artış olarak tanımlanabilir.

Obezite belirtileri
Belirtilerin başında tabii ki fazla kilo geliyor ancak obeziteyi değerlendirilirken sadece kilo esas alınmıyor. Burada beden kitle indeksinin hesaplanması daha önemli.

Obezite tedavisi
Obezlerde hormonal olanlar hariç yapılan iyi bir diyet ve spor ile tedavi mümkün. Okul çağından önce diyet önerilmiyor, dengeli beslenme ve hareket artışına teşvik ediliyor. Büyük çocuklarda uzman doktor ve diyetisyen kontrolünde uygun diyet programları uygulanabiliyor.

Obeziteden korunmak için
Çocuğun bol su içmesini sağlamak, asla yemekle ödüllendirmemek, atıştırmayı yasaklamak, ara öğünlerde meyve ve salataya yöneltmek.

4-Skolyoz
Omurgamızın normalde önden ve yandan bakıldığında düz olması gerekiyor. Sağa ve sola doğru C veya S şeklinde eğri olması "skolyoz" olarak tanımlanıyor.

Skolyoz belirtileri
En yaygın bulgu asimetri. Bir tarafa belirginleşen kürek kemiği çıkıntısı ve bir omuzun daha yüksek oluşu gibi... Bazen kalça kemiklerinde de asimetrik görünüm olabiliyor. Eğriliğin artışı, sırt ve belde ağrıya yol açıyor.

Skolyozdan korunmak için
Anne-babanın çocukların gelişimini düzenli takip etmeleri ve asimetrik sporlara yönlendirmemeleri gerek.

Skolyoz tedavisi
Derecesi 40-45 altındaki eğriliklerin tedavisinde, fizik-tedavi yöntemleri uygulanıyor. Bu tedavilerle hem hastanın ağrısı gideriliyor, hem de kaslar güçlendiriliyor. Traksiyon alçılar da kullanılabiliyor. Daha ileri vakalarda cerrahi müdahale gerekebiliyor.

 

5-İmpedigo
 

Stafilokok veya stretokokların neden olduğu yüzeysel bir cilt hastalığı. İnsandan insana temasla ya da havlu, mendil gibi eşyaların ortak kullanılmasıyla bulaşıyor. Ciltteki küçük bir travmanın ardından travma olan yerde gelişiyor.

İmpedigo belirtileri
Travmanın ardından ciltte bir kızarıklık oluşuyor. Bu travmanın üzeri hızla bal rengi kabuklarla kaplanıyor.

İmpedigodan korunmak için
Mutlaka hijyen kurallarına uyulması gerekiyor. Çocuğun cildinde en ufak bir kesik oluştuğunda bu bölge antibiyotik solüsyonla temizlenmeli.

İmpedigo tedavisi
Hafif olan vakalarda yaraların üzerine ilaç uygulanması yeterli olabiliyor. Kabuklar temizlenip günde 3 kez antibiyotik solüsyonla siliniyor ve yine antibiyotikli kremler uygulanıyor. Ağır seyreden vakalardaysa, önce yaradan kültür alınıyor ve ona uygun antibiyotik ilaç tedavisi uygulanıyor.

6-Atopik dermatit
Atopik dermatit, deri ve mukoza zarlarının çevresel maddelere karşı ayırı duyarlılık göstermesi şeklinde tanımlanan bir cilt hastalığı.

Atopik dermatit belirtileri
En sık rastlanan belirtiler kuru deri, kaşıntı ve döküntü. En tipik bulgu dirsek içi ve diz arkalarındaki lezyonlar. Yüzde eritemli, ince beyaz kabuklu lezyonlar vardır. Bebek emeklemeye başladıktan sonra sürtünmeye bağlı olarak bacakların ve kolların dış yüzlerine, bileklere ve alına yayılma görülüyor.

Atopik dermatit korunma yolları
Hastanın bulunduğu ortam nemli olmalı, ısısı da oldukça sabit bulunmalı. Giysiler tahriş etmeyici olmalı. Bunlar özel bir sabunla yıkanmalı ve iyi durulanmalı. Aşırı banyolar ve aşırı sabun kullanmaktan kaçınmalı. Banyolardan sonra deriye yağlı maddelerin uygulanması önemli.

Atopik dermatit tedavisi
Nemlendiriciler, topikal kortikosteroidler, oral antihistaminisler, inatçı Atopik dermatitte fotokemoterapi, UVB uygulaması, mikrofototerapi tedavi sağlanıyor.

 

7-Osgood Schlatter hastalığı
 

Osgood Schlatter hastalığında, diz altında bulunan çıkıntıda büyüme görülüyor.

Osgood Schlatter belirtileri
İlk belirtinin ağrı olduğunu söylemek mümkün. Başlangıçta ağrı hafif oluyor. Hasta diz altında ağrı ve eliyle dokunduğunda hassasiyet hissediyor. Hastalık şişlikle de ortaya çıkabiliyor.

Osgood Schlatter korunma yolları
Koşma, atlama, diz çökme, merdiven inip çıkma gibi aşırı aktivitelerden kaçınılmalı.

Osgood Schlatter tedavisi
Koruyucu önlemler uygulanmalı, daha ileri durumlarda alçı ile tespit yapılmalı. Tendon kaydırma veya kemik grefti şeklinde cerrahi girişim de gerekebiliyor.

8-Gelişimsel kalça displazisi
Bacaktaki ana kemiğin üst kısmının kalça kemiği ile arasındaki ilişkinin bozulması durumu olarak tanımlanabilir. Bu hastalık yakın zamana kadar doğuştan kalça çıkığı olarak tanımlanıyordu.

Gelişimsel kalça displazisi belirtileri
Kalça ve dizler kırıkken her iki dizin aynı seviyede olması gerekiyor. Tek taraflı kalça çıkığı varsa o taraftaki diz diğerine göre daha aşağıda görünüyor.

Gelişimsel kalça displazisi tedavisi
İlk 6 aylık dönemde amaç kalçayı düzeltecek pozisyonda tutmak olduğu için çeşitli ateller kullanılıyor.

Gelişimsel kalça displazisi korunma yolları
Çok sıkı kundaklama, bebeği kucakta çok sıkı tutma, her iki bacağı birden yukarı kaldırma (alt açma ve banyo sırasında) gibi durumlar normal eklemi bozabiliyor. Bu nedenle bunları yapmaktan kaçınmak gerekiyor.

 

9-Konjenital hipotiroidi
 

Doğuştan gelen hipotiroidi boyundaki tiroid bezinin hormon üretimindeki eksikliği veya yokluğu ile karakterize bir hastalık. Önlenebilir zeka geriliğinin en sık nedenlerinden biri.

Konjenital hipotiroidi belirtileri
Bulgular aylar içinde gelişiyor. Kabızlık, emme güçlüğü, beslenme sırasında solunum güçlüğü, uzamış sarılık, ağlama sesinin kalın ve kaba olması ve kaba yüz hatları gibi bulgular bu hastalığı akla getirebilir.

Konjenital hipotiroidi korunma yolları
Hastalıktan korunmak için testlerin yapılmasının önemi çok büyük.

Konjenital hipotiroidi tedavisi
Tedavisi ağız yoluyla tiroid hormonu verilerek yapılıyor ve uygulanması çok kolay. Hastaların büyüme ve gelişmeleri de yakından izleniyor.

 

10-İşitme kaybı
 

Risk faktörleri arasında; ailede işitme kaybı hikayesi, müdahaleli doğum, ilaç kullanımı, annenin hamileyken geçirdiği enfeksiyonlar, doğum ağırlığının düşük olması, doğumdan sonra ciddi sarılık, yüzde ve kulakta deformite sayılabilir.

Doğuştan işitme kaybının belirtileri
Bebeğin seslere tepki vermemesi, gürültüde uyanmaması ve 1 yaşına doğru da yaşıtlarının kullandığı basit kelimeleri kullanamaması, işitme kaybının önemli belirtileri arasında sayılabilir.

Doğuştan işitme kaybından korunmak için
Tarama testi bebek en azından 3 günlükken yapılabilir. Bu test 1-2 dakikalık kulak probu ile, sakin ve sessiz bir ortamda uygulanabilen basit bir test.

İşitme kaybı tedavisi
İşitme kaybı kulak kiri ve kulakta sıvı birikmesi sonucu oluşabiliyor. İlaç tedavisi ya da cerrahi müdahaleden sonra işitmelerini kazanabilirler.

Kaynak: Hürriyet

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS