Corona virüsü nasıl bulaşır? Çin’den gelen Corona kediden mi bulaşır?

Corona virüsü nasıl bulaşır? Çin’den gelen Corona kediden mi bulaşır?

Çin’de onlarca ölüm vakasına neden olan Corona virüsü hızla yayılıyor. En son Aksaray’da görüldüğü iddia edilen Coronavirüs bulaşma koşulları ve korunma yollarıyla en çok araştırılanlar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Peki, Corona virüsü kediden mi bulaşır? Çin’de son durum ne? İşte, Wuhan virüsü yani Coronavirüs salgını ile ilgili tüm merak edilen detaylar…

Corona virüsü dünya gündemini sarsmaya devam ediyor. Çin’den yayılmaya başlayan virüsün nasıl bulaştığı korunma yolları merak ediliyor. Son olarak Aksaray’da görüldüğü iddia edilen coronavirüs salgını ile ilgili çeşitli iddialar ortaya atılıyor. Bu iddiaların başında ise corona virüsünün          Çin’in Wuhan kentindeki balık pazarında kesilerek satılan bir yarasa veya yılandan bulaştığı iddia edildi. Öte yandan virüsün kedilerden bulaştığı da iddialar arasında yer alıyor. Peki, corona virüsü nasıl bulaşır? Korunma yolları nelerdir? İşte, Çin’de son durum ve corona virüs belirtileri…

CORONA VİRÜSÜ AKSARAY’DA GÖRÜLDÜ MÜ?

Corona virüsünün Akasaray’da görüldüğü iddia edilmişti. Aksaray Valisi Ali Mantı, korona virüsü şüphesiyle hastanede gözlem altına alınan 10 Çinli turist ve kafilede bulunan Türk şoför ve rehber ile ilgili yaptığı açıklamada, “Tedbir amaçlı gözlem altındalar. Şu anda herhangi bir sıkıntı yok” dedi.

ÇİN’DE SON DURUM: WUHON CORONA VİRÜSÜ

Çin'in Wuhan kentinde halen tanımlanamayan virüs dünya çapında paniğe yol açtı. Bulaştığı kişilerde akciğer rahatsızlıklarına yol açan virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise her geçen gün artmaya devam ediyor. Geçtiğimiz Çarşamba 9 olan ölü sayısı 1 hafta içinde 106'ya yükseldi. Virüsün çıktığı Wuhan’da toplu ulaşımın durdurulduğu, bir sonraki emre kadar sokağa çıkılmamasının talep edildiği bilgisine ulaşıldı.

WUHON CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Corona virüsleri 1960’lı yıllarda keşfedildi. Corona esası itibariyle büyük bir virüs ailesi… Latincede taç anlamına gelen corona ismi, virüsün çevresinde görülen ve güneşteki corona tabakasına benzetildiği için virüse verilmiş. Onlarca çeşidi bulunan corona virüsünün sadece 6 çeşidi insana bulaşıyor. 2002’deki SARS ve 2012’deki MERS salgınları da bu virüslerden ortaya çıktı.

BULAŞMA YOLLARI

Hastalık solunum yoluyla bulaşıyor

Ağzın arka tarafında boğazdaki hücrelere yapışan virüs buradan yayılıyor.

“Corona virüsü kediden bulaştı” iddiası ise kesinlik taşımıyor. Virüsün hayvanlardan mutasyona uğrayarak bulaşıyor. Yarasa, yılan ve kesi gibi hayvanlarla temasla Corona virüsü bulaşmıyor. Ancak Corona olan hayvanların yemesi virüsün mutasyona uğrayıp ardından solunum yoluyla bulaşmasına neden oluyor.

WUHAN CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ

Ateş

Öksürük

Baş ağrısı

İshal

Kusma

Not: Bu belirtilerin yüksek oranda gözükmesi şüpheyi artırırken doktor tespiti olmaksızın mevcut belirtiler ışığında corona teşhisi konulamaz. Belirtiler mevcutsa en yakın hastaneye giderek doktorunuza başvurun.

CORONA VİRÜSÜ KORUNMA YOLLARI

Corona virüsünden korunma yolları ise çok fazla kişisel temastan kaçınmak, kalabalık ortamlarda maske kullanmak, sık sık elleri yıkamak ve ağız sağlığına dikkat etmek olarak sıralanabilir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS