Corona virüsü nedir? Çin virüsü Corona ya da Korona nedir?

Video: Corona virüsü nedir? Çin virüsü Corona ya da Korona nedir?

Corona ya da halk arasındaki bir diğer yaygın tabiriyle Çin virüsü Korona Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde merakla araştırılıyor. İlk olarak Çin’de görülen ve ardından Japonya, Güney Kore ve ABD’de görülen Corona (Korona) virüsü belirtileri ve korunma yolları en çok araştırılanlar arasında ilk sıralarda bulunuyor. Peki, Corona nedir? İşte, tüm merak edilen detaylar…

Corono virüsü son günlerde dünya gündeminin en çok konuştuğu konular arasında yer alıyor. Virüs ilk olarak Çin’de görüldü. 9 kişinin yaşamını yitirdiği salgın hızlar Japonya, Güney Kore ve ABD’ye sıçradı. Peki, Corona ya da halk arasındaki yaygın ismiyle Çin virüsü Korona nedir? Korona belirtileri nelerdir? Virüsten korunma yolları nelerdir? İşte, merak edilen detaylar…


CORONA VİRÜSÜ NEDİR?


Çin ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yetkilileri, enfeksiyonun bir koronavirüs olduğu sonucuna vardı.


Coronavirüsler geniş bir virüs ailesi olmakla birlikte sadece altısının (yenisi ile birlikte 7) insanları enfekte ettiği biliniyor. Wellcome Trust'tan Dr. Josie Golding hastalığın Sars'a benzerliği üzerine "Sars'ın güçlü bir anısı var, burası çok fazla korku geliyor, ancak bu tür hastalıklarla başa çıkmak için çok daha hazırız" dedi.


Koronavirüsler hafif soğuk algınlığından ölüme kadar pek çok semptoma neden olabilir.


Edinburgh Üniversitesi'nden Prof Mark Woolhouse Edinburgh "Yeni bir koronavirüs gördüğümüzde, semptomların ne kadar şiddetli olduğunu bilmek istiyoruz - bu soğuk algınlığı semptomlarından daha fazla ve bu bir endişe ama Sars kadar şiddetli değil" dedi.


CORONO VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?


Corono virüsü solunum sistemini doğrudan etkileyen SARAS virüsünün bir türevidir. Dolayısıyla virüsün etkileri de solunum yoluna verdiği tahribatla görülebilmektedir. Öksürme, burun akıntısı, boğaz ağrısı şiddetli ateş gibi griple benzer belirtiler gösterebilir. Bununla birlikte kalp ve akciğer de tahribata yol açarak bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkiler.


CORONO VİRÜSÜNDEN KORUNMA YOLLARI


Corono virüsünden korunma yolları, solunum yollarını etkileyen tüm virüslerden korunma yöntemi gibidir. Sık sık el yıkayarak kişisel temaslarda hijyen kurallarına dikkat ederek özellikle de toplu taşıma araçlarında ve kalabalık ortamlarda ağız maskesi takarak Corono virüsünden korunabilirsiniz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS