Corona virüsü nedir? Çin’deki virüs nerelere yayıldı? İşte son durum…

Corona virüsü nedir? Çin’deki virüs nerelere yayıldı? İşte son durum…

Corona virüsü ile ilgili son dakika gelişmeleri ölü sayısının hızla arttığı virüste son durumu gösterdi. Çin’de başgösteren ve karantina bölgesi oluşturulmasına rağmen ölümlerin yaşandığı virüs şimdiye kadar 56 can aldı. Peki, corona virüsü nedir, belirtileri nelerdir ve ölümcül virüs bulaşıcı mı?

Corona virüsü Çin’de ortaya çıkmış ve giderek yayılmaya başlamıştı. Şu ana kadar 56 kişinin hayatını kaybettiği virüsün kaynağı olarak yılan ve yarasa iddiaları ortaya atılsa da virüsün kaynağı henüz tam olarak tespit edilemedi. Bulaşığı olan virüs nedeniyle bölgede birçok karantina noktası oluşturulurken ekipler dezenfekte çalışmalarını sürdürüyor. Peki, corona virüsü nedir?


CORONA VİRÜSÜ NEDİR?


CNN TÜRK Muhabiri Özgür Deniz Kaya, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İlyas Dökmetaş'a virüsle ilgili detayları sordu. Dökmetaş’ın açıklamaları şöyle; Son 10-15 yıldan beri yine Çin’de başlayan SARS daha sonra Suudi Arabistan’da başlayan MERS ve şimdi de Corona. Bu virüs aslında 10 yıl önceki virüslere oldukça benzer durumda. Aslında bir DNA virüsü olan Corona’nın belirtileri arasında üst solunum yolu hastalıkları, zatürre başlangıcı, bronşit ve benzeri tablolar, bazen ishal bazen de ürüner sistemle ilgili semptomlar yer alıyor.Corona (Korona) virüsü nedir? Belirtileri nelerdir?


CORONA VİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR?


Virüsle ilgili belirtilerin tamamı ise şöyle;  • İştahsızlık ve kilo kaybı

  • Ateş

  • Halsizlik ve durgunluk

  • Karın bölgesinin şişmesi

  • Görme sorunları, gözün sulanması ve gözde renk değişimi

  • Solunum sorunları ve nezle

  • Denge sorunları

  • Genel psikolojik durumda değişme, mutsuz ifade


CORONA VİRÜSÜNDE SON DURUM İÇİN TIKLAYINIZ...

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS