Corona virüsü nedir, ölü sayısı kaç oldu? İşte Coronavirüste son durum...

Corona virüsü nedir, ölü sayısı kaç oldu? İşte Coronavirüste son durum...

Corona virüsü ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. Çin’in dışında 14 ülkeye daha sıçrayan coronavirüs şimdiye kadar 132 can aldı. Peki, tam olarak corona virüsü nedir, hangi ülkelere sıçradı ve virüs bulaşan insan sayısı kaça ulaştı?

Son dakika corona virüsü haberleri hastalığın can almaya devam etmesiyle birlikte sağlık örgütlerinin gündeminde yer almayı sürdürüyor. Çin’de ortaya çıkan corona insandan insana da bulaştığı için bölgede karantina ortamı oluşturulmuş ancak virüs hızla yayılmıştı.


Wuhan’da alınan önlemler kapsamında metro seferleri iptal edilmiş ve insanların karantina dışına çıkmalarına izin verilmemişti.


CORONA VİRÜSÜ HANGİ ÜLKELERDE GÖRÜLDÜ?


Şimdiye kadar resmi kaynaklardan doğrulanan bilgilere göre virüs, Çin ana karası dışında Hong Kong ve Makao özel idari bölgeleriyle Tayvan'da görülürken, bölge ülkeleri Tayland, Güney Kore, Japonya, Singapur, Vietnam, Malezya, Kamboçya, Sri Lanka ve Nepal'de de vakalar doğrulanmıştı.


Yeni tip koronavirüs, çoğunlukla Çin'den bu ülkelere giden kişiler yoluyla Fransa, Kanada, ABD, Avustralya ve Almanya'ya da sıçramıştı.


ALMANYA'DA CORONA VİRÜSÜ ALARMI


ÖLÜ SAYISI VE CORONADA SON DURUM


Resmi rakamlara göre, 132 kişi hayatını kaybetti, virüsten etkilenen sayısı bin 239’nun durumu ağır olmak üzere 5 bin 974’e çıktı.


WUHAN CORONA VİRÜSÜ NEDİR?


Corona virüsleri 1960’lı yıllarda keşfedildi. Corona esası itibariyle büyük bir virüs ailesi… Latincede taç anlamına gelen corona ismi, virüsün çevresinde görülen ve güneşteki corona tabakasına benzetildiği için virüse verilmiş. Onlarca çeşidi bulunan corona virüsünün sadece 6 çeşidi insana bulaşıyor. 2002’deki SARS ve 2012’deki MERS salgınları da bu virüslerden ortaya çıktı. Hastalık insanlarda solunum yolu ile bulaşıyor.


ÜRKÜTEN ARTIŞ SÜRÜYORCORONAVİRÜS BELİRTİLERİ


Hastalık normal gribal ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına benzer bir şekilde belirtiler veriyor. Kesin sonuçlar ise test yapılmasının ardından ortaya çıkıyor. Corona’nın bazı belirtileri şöyle; 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS