Cüzdanı arka cepte taşıyanlar dikkat! Bel ağrınızın nedeni olabilir.

Beliniz sık sık ağrıyorsa nedeni arka cebinizde taşıdığınız cüzdan olabilir. 'Cüzdan Sendromu' adı verilen rahatsızlık hakkında bilgiler veren Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Rıza Azeri “cüzdan sendromu”na karşı alınabilecek önlemleri anlattı...Bel ağrısı günümüzde en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri. Öyle ki toplumun yüzde 80’i yaşamında en az bir kere bel ağrısı sorunu yaşıyor.
Ama her bel ağrısının altında mutlaka cerrahi bir sorun aramamak gerekiyor. Bel ağrınızın nedeni arka cebinizde taşıdığınız kabarık cüzdanınız da olabilir; yani “cüzdan sendromu” yaşıyor olabilirsiniz.
Cüzdan sendromu” özellikle cüzdanlarında kredi kartı, ehliyet, kimlik, para veya gereksiz kartları taşıma alışkanlıkları olan erkeklerde sık görüldüğü için bu isim verilmiştir.
Şişkin cüzdan üzerine oturulduğunda leğen kemiğinde (pelvis) dengesizlik olur, bunun sonucunda bel ve omurga çevresindeki kaslarda zorlanma ve spazm gelişerek bel ve omurga ağrıları oluşturur. Bu yüzden uzun süreli arka cepte cüzdan kullananlarda kronik kalça ve bel ağrısı gelişir. Ayrıca cüzdanın siyatik sinirine bası yapması sonucu bel fıtığına belirtisi gibi bacakta geçici veya kalıcı uyuşma ve karıncalanma yapabilir.
Skolyoz'a neden olabilir
Cüzdan taşıyan erkekler oturduklarında cüzdan tarafındaki kabarıklık nedeniyle kalçaları yere paralel olmaz. Kalça ve bel kaslarında sürekli dengesizlik ve gerginlik oluşur, zamanla kronik kalça, bel ve bazen sırt ağrıları oluşabilir.

Ayrıca kalçada cüzdan üzerinde oturuşa bağlı olarak Piriformis denilen ve siyatik sinirin üzerinde bulunan kasın bası sonucu bölgesel kan akımı yavaşlamasına bağlı spazma girer ve siyatik sinire bası nedeniyle de bacakta uyuşma gelişmesine neden olur.

Özellikle ergenlerde omurgada şekil bozukluğu ve skolyoz oluşmasına neden olabiliyor. Bu yüzden son zamanlarda erkek pantolonlardaki arka cepler kalça kısmına değil daha aşağı uyluk kısmına dikiliyor.
Cüzdan sendromu belirtileri neler?
Ağrı: En sık görülen belirti ağrıdır ve çoğunlukla kalça üzerinde görülür. Ağrılar cüzdan üzerine veya sert zemine oturmakla artar. Genelde hafif şiddette başlayıp zamanla artabilir veya aniden başlayabilir. Ağrı kalçada veya siyatik sinir boyunca oluşabilir. Bacağını kaldırma ve öne eğilme esnasında ağrı artabilir.
Yürümede zorluk
Hasta yürüme veya bacak-bacak üzerine atmada zorlanır ve ağrıları artar, kalçayı rahatlatmak için ayağını dışa açarak yürür.
Uyuşma, karıncalanma
Bacakta siyatik sinir boyunca oluşabilir.
Kadınlarda görülüyor mu?
Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür. Bir yana eğilerek oturmak ve piriformis kasının spazmı sonucu benzer şikayetler olur. Özellikle hamileliğin son aylarında vücuttaki ağırlık merkezinin öne kayması sonucu piriformis kasının yürüme ya da oturma esnasında zorlanmasına bağlı olarak benzer şikayetler oluşur.
Sebepleri nelerdir?
10 / 13
Cüzdanı arka cepte taşıyanlar dikkat! Bel ağrınızın nedeni olabilir.
Arka cepte cüzdan taşıma

• Uzun süreli sert zeminde oturma

• İlgili bölgeye travma

• Kalça kaslarının aşırı zorlanması (uzun süreli bisiklet kullanımı)

• Duruş bozukluğu veya yürüyüş bozukluğu
• Çömelip kalkma gibi aktivitelerinin sıklığı

• Ağır aktivite ve spor öncesi kasları yeterince esnetmeme

• Kalça ve pelvise yönelik ortopedik cerrahi girişimler
Tanı nasıl konur?
11 / 13
Cüzdanı arka cepte taşıyanlar dikkat! Bel ağrınızın nedeni olabilir.
• Elle muayene esnasında kalçada piriformis kası üzerinde hassasiyet

• Belirli kalça manevralarıyla hastanın ağrısının artması

• Nörografik MR

• EMG, pudendal sinir lezyonu veya siyatik sinir hasarının tespiti

• Görüntüleme yöntemlerinde (Röntgen, MR, BT)başka hastalıkların olmaması (Sakroiliak ya da kalça eklem patolojisi, belde fıtık veya dar kanal v.s.)

Laboratuvar: Romatizma testlerin negatif oluşu
12 / 13
Cüzdanı arka cepte taşıyanlar dikkat! Bel ağrınızın nedeni olabilir.
Erken ya da akut dönemde anti-inflamatuar ve kas gevşetici ilaçlar ağrı ve spazmı azaltmaya yardımcı olur. İlk 1-2 gün içinde 2-3 saatte bir 20 dakika soğuk uygulama yapılabilir. Ağrı azaldıktan sonra kalça, uyluk ve bacak kaslarındaki gerginliği azaltmaya yönelik germe ve belirli kasları güçlendirecek egzersizler yapılabilir. Bu egzersizler fizyoterapist tarafından hastaya öğretilir. Spor yapmayan hastalara spor yapmaları tavsiye edilir. Ağrısı devam eden hastalara fizik tedavi cihazlarıyla uygulama yapılır. Manuel terapi teknikleri ile eklem mobilizasyonu, bağ dokusu ve kasları esnetmeye yardımcı olur. İnatçı olgularda kas içi enjeksiyonlar yapılabilir.
13 / 13
Cüzdanı arka cepte taşıyanlar dikkat! Bel ağrınızın nedeni olabilir.
• Dengesiz oturmadan ve arka cepte cüzdan taşımaktan kaçınılması gerekir.

• Hamilelerde aşırı kilo varsa veya kasları güçsüz ise uzun süreli oturma ve ayakta kalma ve yürüyüşlerden kaçınılmalıdır.

• Ofis çalışanları ve masa başında çalışanlar ergonomi kurallarına uymalı ve özellikle sandalyenin uç kısmında oturarak çalışmaktan kaçınmalıdır.

Kalça ve bacak kaslarının güçlü ve esnek olması için düzenli spor yapılmalıdır.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS