Defne Tohumunın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Defne Tohumunın Az Bilinen Faydaları

Defne Tohumunın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Defne Tohumunın Az Bilinen Faydaları

Akdeniz iklimine uygun ve oralarda daha çok yetiştirilen bitkilerin başında defne ağaçları gelmektedir. Defne bitki tohumlarının insan vücudu için sağlıklı olduğu bilinmekte ve defte tohumunun faydaları oldukça geniş olmaktadır. Başta vücudun farklı yerlerinde ortaya çıkan yara ve lekelerin tedavi edilebilmesi için oldukça doğal bir bitki tohumu olan defne tohumu, yağının farklı aromalar ile karıştırılması sonucu da kullanılabilmektedir.

Defne Tohumu Neye İyi Gelir?

Özellikle sporcular tarafında popüler olan defne tohumunun yağı kullanılmakta ve belirli bölgelerinde meydana gelebilecek olan kas ağrılarının hafifletilmesi sağlanmaktadır. Defne tohumu yağının çeşitli yerlere uygulanması sonucunda enfeksiyonlara iyi geldiği de biliniyor.

Enfeksiyon kapmış olan bölgeye uygulanması gereken defne tohumu yağı için dikkatli olunması gerekmektedir. Enfeksiyonlu bölgenin defne tohumu yağına fazla maruz kalması, daha çeşitli sorunlara yol açabilir. Bu nedenle uzman doktorlara başvurulması tavsiye edilmektedir.

Defne Tohumunun Az Bilinen Faydaları

Kadınlar arasında en sancılı ve sıkıntılı dönem olarak belirtilen adet günleri, hormonların dengesiz çalışmasına yol açmaktadır. Hormonların daha dengeli olmasını sağladığı kanıtlanan defne tohumunun, düzenli adet dönemi geçirmeyi sağladığı açıklanmıştır. Defne tohumu ve yağının vücut ve zihinsel açıdan az bilinen diğer faydaları ise şu şekildedir:

- Saçların uzamasını hızlandırmaktadır. Halk arasında en az bilinen faydalarından birisi de defne tohumu yağının saçları canlandırdığı ve uyarıda bulunarak uzama hızını artırdığı bilinmektedir. Aynı zamanda çeşitli saç problemlerinde tedavi olarak kullanılıyor.
- İştah açıcı özelliğe sahip olan defne tohumu yağı, aynı zamanda sindirim sistemini düzene sokar ve sindirim ağrılarının hafiflemesini sağlamaktadır.
- Bağışıklık sistemini uyarmakta ve sistemin dirençli kalmasına yardımcı olmaktadır.
- Vücuttaki zararlı toksin maddelerin dışarı atılmasını kolaylaştırır.
- Vücuttaki kan hücrelerinin düzene sokar ve artırma sağlamaktadır.
- Burun tıkanıklığı, boğaz ağrıları, balgam ve solunum yolu sıkıntılarına iyi gelmektedir. Solunum yoluna bağlı olan çeşitli tıkanma ve rahatsızlıklar için ciddi olarak tavsiye edilen doğal bitkisel ilaçlar arasında yer almaktadır.
- İdrar söktürücü özelliğe sahip olan defne tohumu, astım ve bronşit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılıyor.
- Kulak ağrıları ve romatizmaya karşı iyi gelmekte ve aynı zamanda Alzheimer hastalığına yakalanma riskini de en aza indirir.
- Defne tohumunun yağının az bilinen faydalarının başında ise terlemeyi azaltıcı etkisi olduğudur. Özellikle yaz aylarında vücudun farklı bölgelerinde meydana gelen terlemelerin en aza inmesini ve hatta tamamen yok olmasına faydası bulunmaktadır.
-Sivilce tedavilerinde de kullanılabilen defne tohumu yağı, yaşlanmayı da geciktirmektedir.

Defne Tohumunun Zararı Var Mı?

Sağlık için büyük bir yararı bulunan defne tohumunun aynı zamanda azda olsa zararları ve yan etkileri de bulunabilmektedir. Defne tohumu ve yağından uzak durması gereken kişiler için ilk olarak karaciğer ve böbrek hastaları örnek verilebilmektedir. Böbrek ve karaciğer hastalarının defne tohumu yağını kullanmaması oldukça önemlidir. Bunun dışında defne tohumunun yan etkileri ve dikkat edilmesi gereken durumlar şunlardır:

- Defne tohumunun kullanılması sırasında abartıya kaçmamalı ve hatta bir uzman doktordan yardım alınmalıdır.
- Gebe olan ve bebeğini emzirmesi gereken annelerin kullanmaması gerekir.
- 6 Yaşından büyük çocuk ve yetişkinlerin kullanmasına özen gösterilmelidir.
- Uzun süre kullanılmamalıdır. Uzun kullanımlar sonucunda cildin rahatsız olmasına yol açabilmektedir.

Defne Tohumu Yağı Ne İçin Kullanılır?

Sağlık sorunları için bilinmeyen ve farklı yan etkileri bulunan ilaçları kullanmak yerine daha doğal olan bitkisel ilaçları kullanmak, son yıllarda giderek artmıştır. Bu bitkisel ilaçlardan birisi olan defne tohumunun yağı kullanılarak, çeşitli sorunlara çare bulunmaktadır. Defne tohumu yağının kullanımı ise çeşitli ağrıların giderilmesi içindir. Doğal bir ağrı kesici özelliği bulunan defne tohumu yağı, kan damarlarının daralmasını sağlamakta ve ağrıların hafiflemesini ve kesilmesine yardımcı olmaktadır.

Defne Tohumu Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Saçların daha hızlı uzaması ve canlı olması için kullanabilecek olduğunuz defne tohumu yağını, ilk olarak su ile karıştırmak gerekmektedir. Defne tohumu yağı ile yaklaşık 1 litre ılık suyu karıştırmanızın ardından saçınıza uygulayın. Yaklaşık 30 dakika kadar saçınıza uygulamanızın ardından saçınızı etkili şekilde yıkayın. Bu işlemlerin ardından saçınızın daha hızlı şekilde uzadığını fark etmeniz mümkündür. Defne tohumu yağının saça uygulama tekrarı ise hafta 1 kezdir.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS