Delta varyantı nedir, diğer mutasyonlardan farkı ne, Türkiye'de kaç kişide delta varyantı var?

Delta varyantı nedir, diğer mutasyonlardan farkı ne, Türkiye'de kaç kişide delta varyantı var?

Delta varyantı nedir, diğer mutasyonlardan farkı ne, Türkiye'de kaç kişide delta varyantı var?

Koronavirüsle mücadele aşılama çalışmaları sürerken dünya delta varyantı tehlikesi nedeniyle kısıtlamaları yeniden gündeme getirmeye başladı. Şimdiye kadar görülen farklı mutasyonlar içerisinde en etkili varyant olan delta ile ilgili bilim insanları uyarılarını sürdürüyor. Peki, tam olarak delta varyantı nedir, diğer mutasyonlardan farkı ne?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hindistan’da ortaya çıkan ve dünyanın farklı ülkelerine yayılan delta varyantı bilinen mutasyonlar arasında en etkili olanı olarak göze çarpıyor. Baş ve boğaz ağrısı, burun akıntısı, işitme kaybı yeni semptomları da beraberinde getiren bu varyant geçtiğimiz haftalarda Türkiye’de de görülmüştü.

DELTA VARYANTI NEDİR, DİĞER MUTASYONLARDAN FARKI NE?

Farklı ülkelerde görülen varyantın diğer varyantlardan en büyük farkı yüzde 60 daha bulaşıcı olması. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nurettin Yiyit varyantın öne çıkan semptomları arasında baş ve boğaz ağrısı, burun akıntısı, işitme kaybının yer aldığını ifade etti.

Hücreye girişi, yayılması ve bulaşıcılığı daha fazla olan bu varyant hücre kilidini aşarak akciğerlere daha kolay tutunabilmesi nedeniyle daha ölümcül olarak kabul ediliyor. Antikoru bulunmayan kişiler bu varyant içerisinde daha fazla tehdit altında oluyorlar.

DELTA VARYANTI KAÇ ÜLKEDE GÖRÜLDÜ?

Dünya delta varyantı ile ilgili çalışmalarını sürdürürken bu kez deltanın da mutasyonu olan “delta plus” bazı ülkelerde görüldü. Uzmanlar bu durumu mutasyonlu virüsün mutasyonu olarak yorumladı.

Delta varyantı 65 ülkede görülürken delta plus varyantına ise henüz 11 ülkede rastlandı.

Şimdiye kadar ortaya çıkan birçok farklı mutasyonda aşılar büyük bir başarı sağlamıştı. Ancak delta varyantı olarak da bilinen Hint varyantında aşıların etkisi belirli bir oranda azalıyor. Euronews’te yer alan habere göre İngiltere’de çift doz aşı olanlar arasında her 25 kişiden biri bu varyant nedeniyle hastalığa yeniden yakalandı.

DELTA PLUS TÜRKİYE'DE VAR MI?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Delta plus daha yok ama delta varyantı artıyor. 138 sekansı belirlenmiş hastadan bahsetmiştim, şu an 224'e çıktı. 16 ilde görülen delta varyantı, şu an 26 ilde görüldü. Ağırlıklı İstanbul olmak üzere 224 delta ve bunun 134'ü İstanbul'da" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

AŞILAR ETKİLİ Mİ?

 Sinovac’a göre birçok farklı mutasyonda daha etkili olan Biontech de delta varyantı karşısında etkinliği azalan aşılar arasında bulunuyor. Normal şartlarda yüzde 93 oranında koruma sağlayan Biontech delta varyantına karşı yüzde 88 etkinliğe sahip, bu oran diğer aşılarda ise daha düşük.