Demans hastalığı nedir, belirtileri nelerdir, tedavisi var mı? Akıl zayıflığı nedir?

Demans hastalığı nedir, belirtileri nelerdir, tedavisi var mı? Akıl zayıflığı nedir?

Akıl zayıflığı olarak da isimlendirilen demans hastalığı ilerleyen yaşlarda sıklıkla karşılaşılan rahatsızlıklar arasında bulunuyor. Hastanın yaşam kalitesini büyük ölçüde etkileyen demans hastalığı ilerlediği durumlarda ise hastanın günlük faaliyetlerini yerine getirmesini dahi engelliyor. Peki, tam olarak demans hastalığı nedir, belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır?

Demans hastalığı nedeniyle akli becerisini kullanma yeteneğini kaybeden hastalar çok ilerleyen safhalarda yardıma muhtaç kalabiliyorlar. Peki, bu hastalığın belirtileri arasında neler bulunuyor?

DEMANS HASTALIĞI NEDİR?

Demans, beyni olumsuz etkileyen bir grup semptomların tamamı için kullanılan bir ifadedir. Bu hastalığa sahip insanlar sıradan bir insanın yapabildiği yemek yemek, giyinmek gibi normal aktiviteleri yapmakta zorlanabilir, duygu kontrolu yeteneklerini kaybedebilirler. Genellikle çok yaşlı insanlarda görülse de yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak görülmemelidir. Genellikle alzheimer ile karıştırılı ancak aynı durum değildir. Ancak alzheimer demans hastalarının yarısından fazlasını oluşturmaktadır.

DEMANS HASTALIĞI BELİRTİLERİ

Demans hastalığının ileri dönemlerinde giyinme, yemek yeme, gibi sıradan aktiviteleri yapmak zorlaşmaya başlar. Hastalar genellikle huzursuz davranışlarda bulunur, agresif, inatçı, şüpheci olabilirler. İlerleyen evrelerinde ise artık hasta insanları tanımamaya, konuşamamaya başlar ve son safhada hasta yatağa bağımlı hale gelir.

Hafif kısa vadeli bellek değişiklikleri, doğru sözcükleri bulmada güçlük çekilmesi, ruh halindeki ani ve anlamsız değişimler, kayıtsızlık, moralsiz ve güvensizlik duygusunu artması, sıradan aktivitelerde güçlük çekme, kişileri hatırlamada sorun yaşanması, olayları ya da anlatılanları takip etmedeki güçlük, sık sık yönünü kaybetme, tekrarlayan davranışlar, değişime uyumsuzluk, yapılan hareketin nedenini unutma demans hastalığının erken belirtileri olarak sayılabilir.

DEMANS HASTALIĞI TEDAVİSİ

Bazı nedenlere bağlı olarak gelişen demansların tedavisi olabilir. Bunlar arasında hipotiroidi, hidrosefali, depresyon, vitamin eksiklikleri yer alır. Diğer demanslarda kesin tedavi olmayıp, amaç ilerlemenin yavaşlatılmasıdır.

 

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS