Diş Apsesi Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir? Diş Apsesi Kaç Günde Geçer? Apseye İyi Gelen Şeyler

Diş Apsesi Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir? Diş Apsesi Kaç Günde Geçer? Apseye İyi Gelen Şeyler

Diş ağrısı en çok şikayet edilen ağrıların başında gelir. Genel olarak ağız ve diş bakımına önem vermeyen kişiler diş ağrılarıyla sık sık karşı karşıya kalır. Bu durumda dişte meydana gelen enfeksiyonlara diş etlerinde görülen iltihaplanmaya ve apseye neden olur. Diş apsesi nasıl geçer, diş apsesine ne iyi gelir gibi soruların cevabını merak eden kişiler için detayları derledik.

Diş apsesi diş kökü civarında görülen hastalıklara verilen isimdir. Düzenli ve yeterli temizleme yapılmayan dişlerde sık sık diş apsesi görülür. Bunun yanında çok fazla diş fırçalayan kişilerde de diş apsesi görülme olasılığı da yüksektir. Diş apsesine birçok durum sebep olabilir. Diş apsesi genetik sebeplerden dolayı da kişilerde görünme durumu olan bir hastalık çeşididir.

Diş Apsesi Nasıl Geçer?

Birçok farklı belirti ile kendini gösteren diş apsesi özellikle şiddetli ağrı, sık sık enfeksiyondan dolayı hastalık, şişkin diş etleri ve yüz, yutkunmada zorlanma, ağız kokusu gibi durumlar diş apsesini belirtileri olarak karşımıza çıkar. Bu durumları sık sık yaşayan kişilerin özellikle bir doktor kontrolünden geçmeleri gerekmektedir. Diş apsesinin ilerlemesi durumunda mutlaka bir uzman hekime görünmek gerekmektedir. Aksi takdirde iyileşme süreci çok uzayacağı için diş apsesi geçme durumları da sıkıntıya girecektir. Kişiler daha çok ağrı ve şişkinlik yaşayarak hayat kalitelerini düşürür.

Diş Apsesine Ne İyi Gelir?

Diş apsesi için doğal yollardan da birçok rahatlama yöntemi kullanılabilmektedir. Bunlardan ilk adaçayı ile yapılan gargaradır. Evde hazırlanacak adaçayı ile yapılan gargara apsenin iyileşmesinden çok rahatlamasını sağlayan bir özelliğe sahiptir. Diş apsesinin ağrısını azaltmayı adaçayı gargarası sağlar.

Karanfil çok uzun yıllardır kullanılan karanfil özellikle diş ağrılarında ve diş apselerinde etkili olan bir doğal çözümdür. Karanfil çiğnemek kötü kokuların önüne geçerken aynı zamanda sinirin yol açtığı ağrıyı da azaltma özelliğine sahiptir. Karanfil diş apsesinde ağrının azalması ve enfeksiyonun rahatlamasını bunun yanında ağız kokusunda kısmet giderilmesine yardımcı olur.

Sarımsak doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsak diş apsesine ne iyi gelen bir ürünüdür. Sarımsak tüketilmesi diş apsesi ağrılarını azaltma konusunda oldukça etkilidir. Bu sebeple hastalığı çeken kişiler evde yapabilecekleri küçük şeylerle diş apsesinin geçmesinde sağlayabilir.

Diş Apsesi Kaç Günde Geçer?

Diş apsesi ileri derecede ise kişinin evde yapacağı herhangi bir şeyle geçebilecek bir hastalık değildir. Ancak evde yapılabilecek birkaç yöntemle diş apsesi ağrıları azaltılabilir. Bunun yanında uzun süreli devam eden ağrılarda ve şişkinliklerde bir diş hekimine görünmek gerekmektedir. Aksi takdirde ağrıların şiddeti artacağı gibi sık sık sıkıntılar yaşanır.

Apse İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

Diş apsesi birçok kişinin karşılaştığı durumlardan biri olarak karşımıza çıkar. Özellikle ağız ve diş sağlığına dikkat etmeyen kişiler düzenli fırçalama yapmadıkları dönemlerde diş apsesi ile karşılaşabilir. Diş apsesi ile ilgili en önemli tedavi yöntemi doktor tedavisi olmasına rağmen bunun yanında evde uygulanabilecek birkaç yöntemle diş apsesi ağrılarında da azalma sağlanabilir.
Evde yapılabilecek uygulamalardan bir tanesi karanfil yağıdır. Karanfil yağı anestezik ve antibakteriyel özelliğe sahip olan bir yağdır. Bu sebeple ağrılı bölgeye karanfil yağı sürülmüş pamuk koyularak ağrının azalmasına yardımcı olunabilir.

Tuzlu su ile gargara yapmak; ılık tuzlu su ile gargara yapmak iltihaplı bölgedeki bakterileri temizleme konusunda etkilidir. Böylece bölgede meydana gelen ağrıyı rahatlatır. Ancak apseyi geçirme konusunda tek başına tuzlu su yeterli olan bir özelliğe sahip değildir.
Nane çayı; nane çayı poşetinin apseli alana konulması nanenin ferahlık verici özelliğinden dolayı dişte kısa süreli bir ferahlamaya sebep olabilir. Ancak bu da apseyi tedavi edici bir yöntem değildir.

Diş Hekimi Diş Apsesini Nasıl Tedavi Eder?

Diş hekimleri tarafından apse tedavisi için birçok yöntem kullanılır. Daha önceki yıllarda apse tedavisi için diş çekimi yapılırken günümüzde farklı tedavi yöntemleri ile apse tedavisi yapılabilmektedir. Bunlardan ilki diş hekiminin kullandığı antibiyotik tedavisidir. Böylece enfeksiyonun vücutta başka alanlara yayılması engellenir.

Ağrının azaltılması için ağrı kesici kullanımı da doktorlar tarafından tavsiye edilir. Dişi kurtarmak amacıyla diş hekimleri dişin etrafında ki bölgeyi temizleyerek kök kanal tedavisi gerçekleştirebilir.
Doğal yöntemler diş apsesine yardımcı olsa da bunun yanında çok uzun süreli bir tedavi yöntemi olmamaktadır. Bu sebeple diş apsesini tek tedavi yöntemi olarak bir diş hekimine görünmek gerekmektedir. Aksi takdirde diş apsesi iyileşmediği gibi diş kaybına da yol açılabilir.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS