Diz ağrılarını azaltmak için enjeksiyon tedavisi yöntemleri

Diz ağrılarını azaltmak için enjeksiyon tedavisi yöntemleri

Kireçlenme, tıbbi adıyla 'osteoartrit' toplumda en sık görülen eklem hastalıklarından biri. Eklemlerde bozulmaya yol açan bu hastalık, özellikle 50 yaş üstünde sakatlanmalara da yol açıyor. Kireçlenme sorunu aynı zamanda hastalarda yaşam kalitesini bozan diz ağrılarına neden oluyor. Kireçlenmeye bağlı diz kapağı ağrıları için kök hücre tedavisi, PRP tedavisi, hiyalüronik asit tedavisi gibi tedavi yöntemleri hakkında en sık sorulan soruların cevaplarını Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Halil Dilek'ten aldık

Diz ağrısına romatizmal bir sorun mu eşlik ediyor yoksa bir kan hastalığından mı kaynaklanıyor? Toplumda sık görülen kireçlenmeye bağlı diz ağrılarının tedavisi hakkında merak edilenleri Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Halil Dilek'e sorduk

Hasta muayenesi ardından radyolojik tetkikler yapılır. Bunlardan ilki, röntgendir. Ancak örnek vermek gerekirse, kıkırdağın kötü olduğu ancak kemik iliğinde ödem olup olmadığını anlayamadığımız durumlarda MR'a ihtiyaç duyabiliyoruz. 

Diz ağrısına romatizmal bir sorun ya da kan hastalığı mı neden oluyor, anlayabilmek için kan tahlilleri de istenebiliyor ve gerekirse diğer hekimlerden de konsültasyon gerekebiliyor.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Halil Dilek'in açıklamalarına göre dizdeki kireçlenmelere bağlı ağrılara karşı kök hücre tedavisini en basit haliyle şu şekilde açıklayabiliriz: Kök hücreler özellikli hücreler olduğundan, dize verildiğinde ağrı oluşmasına neden olan maddeleri azaltırlar. Böylece hastada diz ağrısı kesilir. 

Özellikle diz ağrısı olan 45-60 yaş grubu hastalara önerilen kök hücre tedavisi, genellikle tek seans şeklinde uygulanıyor ancak ileri seviye kireçlenme sorunu olan hastalarda kök hücre tedavisi önerilmiyor. 

Buna göre kök hücre tedavisine uygun olan hastalarda işlem şu şekilde yapılıyor:

İşlem sırasında hastaya lokal veya derin olmayan bir anestezi uygulanır. 
Hastanın karnından ince bir kanül ile 250-300 cc kadar yağ hücresi alınır. 
Yağ alındıktan sonra süzme işleminden geçirilir ve bu hücrelerin içinde kök hücreler ayıklanır. ,
Süzme işleminin arından elde kök hücrelerin bulunduğu 10-15 cc kadar sıvı kalır.
Ardından bu kök hücrelerin buluduğu sıvı, aynı seans içerisinde enjeksiyon yöntemi ile diz eklemine enjekte edilir. 

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS