Diz kireçlenmesinde tedavi yöntemleri

Diz kireçlenmesinde tedavi yöntemleri

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ali Kemal Yazıcı, diz kireçlenmesinde kullanılan tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verdi. Diz kireçlenmesi, birçok kişinin hayatını olumsuz yönde etkiliyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ali Kemal Yazıcı, diz kireçlenmesi hakkında önemli bilgiler vererek tedavi sürecini anlattı.

Diz kireçlenmesi problemleri hakkında konuşan Dr. Öğr. Üyesi Ali Kemal Yazıcı, “Diz problemi ile bize gelen hastaların muayenesi çekilen grafilerileri, MR'ları sonrasında hastaların dizinin durumu ile ilgili bir tedavisi süreci oluşturuyoruz. Daha sonra hastanın mevcut durumuna göre bir tedavi planı yapıyoruz.


Tedavi planına göre; ağrı kesici kullandırma, kaplıca su tedavileri, kilo kontrolü egzersiz ve yürüyüş, kıkırdak besleyici ilaçlar, eklem içi kayganlaştırıcı sıvılar, eklem içi kortizon enjeksiyonu, fizik tedavi ve rehabilitasyon programları ile başlıyor. Eğer bunlara rağmen hastamızda tedavi sağlamıyorsak o zaman hastamıza artroskopik cerrahi (kapalı ameliyat) düşünüyoruz. Eğer hastaya yapılacak artroskopik müdahale ile tedavi sağlayamayacağımızı düşünüyorsak o zaman hastaya total diz artroplastisi diz protezi ameliyatı uyguluyoruz” dedi.


Hastalığın tedavi yöntemlerinden de bahseden Dr. Yazıcı, şunları söyledi:


“Günümüzde PRP ve kök hücre tedavileri çok konuşuluyor. Bu tedavi yöntemlerini de uygun hastalara yapıyoruz. PRP uygulamasında hastadan kan alıyoruz. 1 ay içinde 3 kez aldığımız kandan elde ettiğimiz plazmayı hastanın dizine veriyoruz. Kök hücre tedavisi ise, PRP olarak algılanıyor ancak aynı şey değil. Kök hücre tedavisinde ameliyathane şartlarında, hastadan alınan yağ dokusundan elde edilen ve zenginleştirilen kök hücrelerin eklem içine uygulanması şeklinde gerçekleştiriliyor.”

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS