Dolama Nedir, Neden Olur? Dolamaya Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Dolama Nedir, Neden Olur? Dolamaya Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

İnsanlar bazı dönemlerde şiddetli ağrılar yaşayarak zor bir süreç yaşayabiliyor. Uzun süren bu ağrılar birçok hastalığa davetiye çıkarabiliyor. Dolama hastalığı birçok nedenden dolayı ortaya çıkan bir hastalık türüdür.

Dolama Nedir? Neden Olur?

Tırnak etrafında şişliklere yol açarak insanların psikolojisini kötü yönde etkileyebiliyor. Dolama hastalıkları genel anlamda tırnakların yenmesi ve tırnak çekilmesi durumlarında ortaya çıkan ciddi bir sağlık sorunudur. Dolamanın neden oluştuğu pek çok kişinin araştırdığı bir konudur. Tırnak bölgesinde epidermisin enfekte olmasıyla beraber bir oluşan bir hastalıktır. Bu hastalık başlangıç zamanında kızarıklık ve sertlik gibi belirtiler gösterir.

Özellikle ağrı görülmesi de görülen net belirtilerdir. Oluşan enfeksiyonların tedavi edilmemesi gibi durumlarda ağrı ve acı şiddeti artabilir. Cilt ve tırnaklarda görülen renk değişimleri, tırnakların kalkması ve tırnağın şekli bozulması diğer görülen belirtiler arasında yer alıyor. Dolama hastalığının nasıl geçeceği de insanların merak ettiği bir konu oluyor. Dolama hastalığı tıp dilinde paronişi olarak adlandırılıyor. Özellikle el ve ayak parmaklarında görülen bu deri hastalığı çok şiddetli ağrılara neden olabiliyor. Tırnağın etrafında bulunan dokularda oluşan bir sağlık sorunudur. Bakterilerin neden olduğu cilt hastalıklardan biridir. Fakat virüs ve mantar hastalıkları da dolamaya neden olabiliyor. İltihaplı hatalıklar arasında yer alan bir hastalıktır. Tırnakların hem dip hem de altın kısmında görülebiliyor. Bazı durumlarda apselerin oluşmasına yol açabiliyor. Kişilerin şiddetli derecede ağrı ve acı yaşaması mümkün oluyor. Apse oluştuğu zaman kısa süre içinde tedavi edilmesi gerekir. Apse durumunun drenaja edilmesi iyileştirilmesi için son derece önemlidir.

Apse kendi kendine de patlayabilir. Fakat bu gibi durumlarda enfeksiyonun yayılmasına dikkat edilmelidir. Enfeksiyon yayılımını önlemek için bu bölgeler iyi bir şekilde yıkanmalı ve temizlenmelidir. Fakat apse oluşmaması durumlarda ise doktorlar antibiyotik tedavisi uygulayabiliyor. Yaşanan bu vaka türlerinde dolama oluşan bölgeye kompres yapılabilir.

Dolamaya Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Dolama hastalığı özellikle bakterilere bağlı olarak gelişebilir. Mantar virüsleri de dolama hastalığının oluşmasında oldukça etkilidir. Dolamanın neden oluştuğu kişilerde farklı şekilde görülebilir. Dolama hastalığının farklı çeşitleri bulunuyor. Bu çeşitler şu şekildedir;

Akut

Kronik

Herpetik

Dolama tedavisinde uygulanan tedaviler dolama çeşidine göre değişiklik gösterebiliyor. Bu sebepten dolayı kişilerde hangi dolama türünün olduğu araştırmalıdır. Dolama türleri doktorlar tarafından bazı testlerle tespit edilebiliyor. Uzman doktorlar detaylı olarak inceleme yaparak, dolama çeşidini ortaya çıkarabiliyor.

Dolama Belirtileri Nelerdir?

Yaşam kalitesini oldukça düşüren bir hastalık olan dolamanın bazı belirtileri bulunuyor. Bu belirtiler pek çok kişide farklı şekilde görülebiliyor. İnsanların merak ettiği bu belirtiler şu şekildedir;

Parmaklarda hassasiyet

Kızarıklıklar

Şişlikler

Zonklamaya bağlı ağrılar

Tedavi edilmediğinde artan ağrılar

Tırnaklarda şekil bozukluğu

Parmağın gerginleşmesi

Terleme

Titreme

Halsizlik

Yorgunluk

Kemiklerde ağrı

Kas ağrısı

Dolama Tedavi Yöntemleri

Dolamanın neden olduğu durum araştırılarak tedavi yöntemleri uygulanabilir. Dolamanın her çeşidinin farkı tedavisi olabiliyor. Özellikle mantar enfeksiyonlarına bağlı olarak gelişen dolama hastalıklarının tedavisi uzun sürebiliyor. Dolama tedavisinde uygulanan bazı yöntemler şu şekildedir;

Oluşan bölgeye kompres yapılması

Parmağın kalp seviyenin üstünde tutulması

Apse oluşumunda drenaj yapılması

Tedavi sırasında alkol ve sigara kullanılmaması

Uygulanacak olan tedavi yöntemleri tamamen doktor kontrolünde yapılmalıdır. Doktorlar gerekli muayene işlemlerini yaparak ilk etapta belirtileri takip eder. Bununla beraber yapacakları bazı testlerle dolama hastalığının çeşidini tespit eder. Tespit edilen dolama çeşidine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanabiliyor. Bu tedavi yöntemleri hastalığın evresine göre uzun sürebiliyor. Pek çok kişi bu tedavi yöntemleriyle daha çabuk iyileşebiliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS