Dünyada 20 kişiden biri uyuşturucu kullanıyor

Dünyada 20 kişiden biri uyuşturucu kullanıyor

Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu ve Suç Ofisi 2015 Dünya Uyuşturucu Raporu'nda, dünyada her 20 kişiden birinin esrar, kokain ve eroin gibi yasadışı uyuşturucu madde kullandığı açıklandı.

2015 Dünya Uyuşturucu Raporu BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısıyla sunuldu. Raporda, uyuşturucu kullanımının sürekliliğini koruduğu, buna rağmen
HIV tedavisine erişimin hala düşük düzeyde kaldığı belirtildi.


Dünyada 246 milyon insan yani 15-64 yaş arasındaki dünya nüfusunun yüzde 5'inden fazlasının 2013 yılında yasadışı uyuşturucu madde kullandığı bilgisinin verildiği raporda, "Yaklaşık 27 milyon insan uyuşturucu bağımlısı ve yarısı uyuşturucu maddeyi kana enjekte ederek kullanıyor" denildi. Raporda, Türkiye'de 2013 yılında 13,5 ton eroin ele geçirildiği belirtildi.Öte yandan raporda, erkeklerin marihuana, kokain ve amfetaminleri kadınlara nazaran üç kat daha fazla kullandığı bildirildi. Rapora göre, uyuşturucu bağımlılığı nedeniyle 2013 yılında 187 bin 100 kişi hayatını kaybetti.Basın toplantısında konuşan UNODC İcra Direktörü Yardımcısı Aldo Lale-Demoz, uyuşturucu madde satışı ve kullanımı nedeniyle verilen idam cezasına karşı olduklarını ifade ederek, "Uyuşturucu madde bağımlılarını cezalandırmamalıyız. Hapishaneler madde bağımlılarıyla fazlasıyla dolu" dedi. 


Lale-Demoz, "Madde bağımlılığın önüne geçebilmek için eğitime öncelik vermeliyiz. Madde bağımlılığı, ceza adaleti sorunu değil, bir sağlık sorunu" şeklinde konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS