Duruş bozukluğunun ruh sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri

Duruş bozukluğunun ruh sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri

Bilim insanları, kötü duruşun sağlıklı ve dik duran kişilere göre daha kasvetli, daha çok ağrılı, sağlık üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğunu göstermişlerdir. Bir çalışmada duruş bozukluğu olanların daha üzgün, öz güveni daha düşük ve daha kolay yorulabilir olduğu gösterilmiştir.Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı Prof. Dr. Turan Uslu konu hakkında bilgiler verdi.

Kötü bir duruş alışkanlığı olmak, hımbıllık kişinin beyin sağlığını da olumsuz etkiliyor. Duruş bozukluğu, kişilerin özgüvenine de zarar veriyor. İyi bir duruş enerji seviyenizi iyileştirebilir, kendinize güveninizi artırabilir ve depresyonu hafifletebilir. Dik ve sağlıklı oturmanın bir insanın daha başarılı, kendinden daha emin ve daha rahat hissetmesini sağlayabildiği de gösterilmiştir.

Dik oturmak kişiyi daha uyanık, daha canlı, daha coşkulu, daha dayanıklı, daha özgüvenli, daha yüksek moral değerlere sahip ve daha cesur yapar.

Duruşunuzu İyileştirme Egzersizleri

Gerilecek kaslar

1. Suboksipitaller (boyun arka grup kasları)

2. Pektoral kaslar (göğüs kasları)

3. Kalça fleksor kasları (uyluk ön kasları)

4. Hamstrings (uyluk arka grup kasları)

Güçlendirilmesi gereken kaslar

1. Orta ve alt trapezius

2. Ön ve arka omurga kasları (bel ve karın kasları)

3. Gluteal kaslar (kalçayı oluşturan kaslar)

“Beden dili, başkalarının bizi nasıl gördüğünü etkiler, aynı zamanda kendimizi nasıl gördüğümüzü de değiştirebilir. İyi ve sağlıklı bir duruş, başkaları tarafından daha iyi görünmemizin yanında, kendimize olan güvenimizi de artırır. İyi duruş sağlıklı olmamıza katkıda bulunur aynı zamanda bizi bedensel çökkünlüğün yanında ruhsal çöküntüden de korur.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS