Düzenli egzersiz bu kanserlere yakalanmayı engelliyor

Düzenli egzersiz bu kanserlere yakalanmayı engelliyor

Çağın vebası olarak adlandırılan kansere karşı savaş açmak aslında elinizde! ABD, Avrupa ve Avustralya merkezli yürütülen bir araştırma, yürüyüş gibi egzersizlerin kanserin bazı türlerine yakalanma riskini azaltabileceğini ortaya koydu. Bu kanser türleri arasında kolon, meme, böbrek, karaciğer ve lenfoma da yer alıyor.

ABD, Avrupa ve Avustralya'da 750 binden fazla erişkinin sağlık verilerinin incelenmesi sonucu yapılan araştırma, sağlık uzmanları tarafından tavsiye edilen düzeyde aktif olmanın bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltabileceğini ortaya kondu.


Bu kanser türlerine savaş açıyor


Çalışmada haftada en az 2,5 saat orta yoğunlukta ya da 75 dakika yüksek yoğunlukta egzersiz yapanların yapmayanlara göre kolon, meme, böbrek, karaciğer, rahim kanserlerinin yanı sıra Non-Hodgkin lenfoma ve miyelom gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini azalttığı tespit edildi.


Egzersiz yapmanın meme kanserine yakalanma riskini yüzde 6-10, karaciğer kanserini de yüzde 18-27 azaltabileceği belirtildi.


Günde en az 20 dakika yetiyor


Araştırmacılar, her gün en az 20 dakikalık tempolu yürüyüş yapanlarda sözü geçen kanser türlerinin görülme riskinin hareketsiz kişilere göre daha az olduğunu ifade etti.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS