Düztabanlık Nedir, Belirtileri Nelerdir? Düztaban Nasıl Anlaşılır, İyileşir mi?

A A

23.02.2021 - 15:02

Ayaklarda veya ayak bileklerinde ağrı farklı biyomekanik sorunlardan kaynaklanabilir. Düz ayaklar bu sorunlardan biridir ve çok fazla ağrıya neden olabilir. Ayak kemerinin sarkması ve ayağın iç kemerinin kaybolması ile karakterize edilirler.

Düztabanlık Nedir, Belirtileri Nelerdir? Düztaban Nasıl Anlaşılır, İyileşir mi?

Düztabanlık Nedir?

Düztaban, ayağın sarkan bir kavisi ve var olmayan bir iç ayak kavisi ile karakterizedir. Bu problem genellikle yürürken ayağın dışa doğru dönmesine neden olur. Ayağınızın kavisinde çok az eğrilik varsa veya hiç eğrilik yoksa ve ayağa kalktığınızda ayaklarınızda veya eklemlerinizde ağrı hissediyorsanız, bunun nedeni düztabanınız olabilir. Düz ayak, ayağın kemerinin çökmesi ile tanımlanır. Düztabanlık genellikle kötü bir üne sahiptir, ancak aslında nüfusun % 40'ında mevcuttur. Düztabanlık, ancak şiddetli olduğu söylendiğinde patolojik hale gelir.

Düztabanlık Belirtileri Nelerdir?

Düztabanın teşhisi bir podoskopta yapılır. Ayağın iç kenarındaki oyuk kaybolduğunda düz bir ayaktan söz ederiz. 3 tip düz taban vardır; 1. aşama, 2. aşama ve 3. aşama düz ayak Bu derecelendirme en az şiddetli olandan en şiddetliye gider. Dolaylı bir işaret size rehberlik edebilir. Gerçekten de, ayakkabının topuklarının iç kısmında erken aşınma varsa, o zaman muhtemelen düz bir ayağınız vardır. Dikkatli olun, düz ayak teşhisi genellikle fazlaca yapılır. Düztabanlık bir hastalık değildir, sadece düz tabana ağrı eklendiğinde bir patolojidir.

Düz ayaklar birkaç semptomun nedeni olabilir. Örneğin, ayak kemerinde veya ayak bileği ekleminde ağrı görünebilir. Bu ağrılar, özellikle aşırı kilolu veya yürüme sorunu olan kişilerde ayakta dururken veya yürürken mevcut olabilir veya şiddetlenebilir. Ayaklar daha sonra yürürken dışa doğru sapabilir. Topuk da içe doğru kayabilir veya kişi topallayabilir, yani topallayabilir.

Düztabanlık Neden Olur?

Düz ayakların kökeninde çeşitli nedenler olabilir. Bunlar; ayağın iç ve dış rotasyonu sırasında dengesiz ayak bilekleri (pronasyon), eşit olmayan alt uzuvlar (daha kısa bacak), bacak kasının disfonksiyonu (posterior tibialis) dejeneratif hastalık, ayak kemiklerinin eklemlerinde iltihaplanma (osteoartrit romatoid artrit), yaş veya fiziksel aktivitedir.

Sorun, ayaktaki bağların kırılması veya yırtılmasından da önemli travmaya neden olabilir. Bir travmanın ardından, ayağın kemikleri birbirine göre kötü konumlanmış olarak bulunabilir. Düztabanın gelişimi, kökenine bağlıdır. Çocukta iyi huylu düz ayak olması durumunda ortopedik tabanlık takmak yeterli olacaktır ve çoğu durumda büyüme ayağın deformitesini stabilize edecektir. Arka ayak sinostozlu düz bir ayak durumunda, deformite çok az ilerleyecektir ancak bu patolojiye bağlı ağrılar muhtemelen cerrahi bir tedaviyi düşündürecektir.

Düztabanlık dejenerasyonla bağlantılı olarak ilerleyicidir ve her zaman çok iyi tolere edilmez. Her zaman ortopedik tabanlık takmayı ilk adım olarak düşünmelisiniz. Bunlar artık desteklenmediğinde, cerrahi müdahale düşünülebilir.

Düztaban Nasıl Anlaşılır?

Düz ayak, uzunlamasına bir kemerin olmaması ile karakterize edilir. Çoğu düz ayak vakası ağrıya neden olmaz. Bu bozukluğu cerrahi olarak tedavi etmek mümkün olsa da ayaklarınızın gelişimini optimize etmek için bir dizi egzersiz yapmak da mümkündür.

Örneğin, düz olmayan bir zeminde veya sahilde çıplak ayakla yürüyebilir veya ayak parmaklarınızı nesnelerle yapabilirsiniz. Bu basit alışkanlıklar, ayağın kavisini oluşturmaya yardımcı olur ve böylece düz ayak görünmesini önler, ancak çoğu durumda bu değişiklik kalıtsal kaynaklıdır. Genel olarak, düz bir tabana sahip olmak, mutlaka yürüme problemi yaratmaz. Ancak çok sıkı olmayan, rahat, esnek ve iyi havalandırılan ve zemini iyi kavrayan bir çift ayakkabı giyilmesi önerilir. Esnek düz ayak, en yaygın düz ayak türü olarak bulunmuştur.

Düz Taban İyileşir mi?

Bir ortopedik ayakkabı da ağrı rahatlama sağlayabilir. Ancak doğru seçimi yapmak önemlidir. Ayakkabı yeterince derin, yeterli genişlikte olmalı olmalıdır. Ek olarak, yürürken veya fiziksel aktiviteler sırasında iyi destek sağlamak gerekir. Düztabanlık iyileşmez ama önlemi alınabilir.