Ebegümeci faydaları ve zararları

Ebegümeci faydaları ve zararları

Ebegümeci halk arasında farklı isimlerde anılmaktadır. Develangir, ilbik veya kazan karası isimleri ile bilinmektedir. Ebegümecinin mor çiçekli olanları daha çok görülmektedir. Ancak pembe ya da beyaz renkleri de bulunmaktadır.

Ebegümeci doğada kendiliğinden yetişen ve çiçek açan bir bitki olarak bilinmektedir. Ülkemizde ise sıklıkla karşılaşılan bir bitki türüdür. Ebegümecinin insan sağlığına pek çok yararı bulunur. Bu sebeple de insanlar tarafından sıklıkla tüketilmektedir.

Ebegümeci, ebegümecigiller familyasına mensup olan bir bitkinidir. Çiçek açtığı zaman oldukça güzel bir görünümü vardır. Bu bitkinin farklı renklerde çiçek açan türleri de bulunmaktadır. Dünyada yaklaşık 150'nin üzerinde ebegümeci çeşidi olduğu bilinmektedir. 

 Ebegümecinin bilinen pek çok faydası bulunmaktadır. Bu faydalar şu şekildedir;

-Göz kuruluğu hastalıklarında ebegümeci çayı ile pansuman yapmak bu soruna çok iyi gelmektedir.

-İçerisinde malvin ve malvidin bulunması sebebi ile diş etinde plak oluşumunu önlemektedir. Bunun yanındaki ağızdaki zararlı bakterilerin de yok olmasını sağlamaktadır.

-Ayaktaki kırık ve çıkık durumlarında, ödem oluşması halinde bu ödemlerin inmesine yardımcı olmaktadır.

-Ebegümecinin tazesi ile lapa hazırlanarak çıban ve vücuttaki çeşitli yaralara sürüldüğünde ağrıyı azaltmakta ve yaranın iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

-Bronşit, şiddetli öksürük ve ses kısılması durumlarında tedavi edici olarak kullanılabilir.

-Akciğerlerdeki balgamın giderilmesinde oldukça etkilidir.

Ebegümecinin çok fazla faydası olsa da zararlı olabileceği durumlarda bulunmaktadır. Bunlar da şu şekilde sıralanabilir;

-Ebegümecinin çok fazla kullanılması durumunda vücudun çeşitli yerlerinde alerjik reaksiyonlar oluşabilir.

-Hamilelik döneminde ve emziren annelerin kullanmaları önerilmez. 

-Kronik hastalığı olan kişilerin mutlaka doktora danışarak kullanması gerekmektedir.

Ebegümeci ne işe yarar?
Ülkemizde en sık yetişen ebegümeci çeşidi malva silvetris adındaki büyük yapraklı olan türlerdir Mor çiçekleri olan otsu ve çok yıllık bitki olma özelliğine sahiptir. Tüylü ve uzun saplı yeşil bitki kısmı sebze gibi tüketilebilir. Bunun dışında kurutularak çay şeklinde de tüketmek mümkündür. 

Ebegümecinin özellikle yaprak kısımlarında insan sağlığı için oldukça faydalı olan besinler vardır. İçerisinde müsilaj bulunması sebebi ile sindirim ve solunum sistemi üzerinde faydalı etkileri olduğu bilinmektedir.

A, E, C ve B vitaminleri bakımından çok zengindir. Bunun yanında içerisinde bitkisel proteinler de bulunmaktadır. Magnezyum, kalsiyum, potasyum, çinko gibi farklı mineraller de bulundurmaktadır. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS