El Bilek Ağrısı Neden Olur, Nasıl Önlenebilir? Bilek Ağrıları Nasıl Geçer?

El Bilek Ağrısı Neden Olur, Nasıl Önlenebilir? Bilek Ağrıları Nasıl Geçer?

Bireyler bilekleri ile ilgili sıkıntıları sıklıkla yaşayabilir. Özellikle el bilekleri de ayak bilekleri gibi hassas bölgelerdir. Günlük yaşantıda her işin eller ile yapıldığı düşünülürse el bilekleri konusuna da önem verilir. Bu konuda insanlar bilgi sahibi olmalıdır. Doğru bilgiler vermek adına yazıda el bilek ağrısının neden olabileceği, nasıl önlenebileceği ve ağrıları en aza indirmek için ne yapılması gerektiği ile ilgili detaylı bilgilendirme verilmiştir.

El Bilek Ağrısı Neden Olur?

El bileği çeşitli sebeplerden dolayı ağrı yapabilir. Bireyin başına gelen olaylar ve bu konudaki hikayesi de ağrı oluşumu için önem arz etmektedir. Genel anlamda el bilek ağrısı nedenleri şöyledir:

Enfeksiyon oluşumu sonucunda el bileğinde şişlik oluşabilir. Bu şişlik el bilek ağrısına neden olabilir.

El bileğinde ağrıya neden olan ve insanların en sık karşılaştığı olay burkulma olayıdır. Bir kaza sonucunda el bileğinde burkulma meydana gelebilir. Bu burkulma uzun ya da kısa süren ağrılara neden olabilir.

Bilek eklemlerinin etrafında ligamentler bulunur. Bu ligamentler ani bir harekette ya da başka bir sebepten dolayı incinebilir. Bu incinme ağrıya neden olabilir. Hatta elin bir süreliğine hareketlerini bile kısıtlayabilir.

Genel olarak el bileği ağrıları iki şekilde gerçekleşir. Birincisi eklem içinde yer alan yapılara bağlı olarak ikincisi ise eklem dışı sebeplerden kaynaklı olarak oluşmaktadır.

Çoğu ağrı eklem içinde yer alan yapılara bağlı gerçekleşir. Eklem içi yapılara bağlı olarak el bileğinin küçük kemiklerini bir arada tutan bağlar zedelenebilir.

El bileği ve ön kol kemikleri arasında yer alan yumuşak doku yırtılabilir bu durum da eklem içi yapılara bağlı olarak gerçekleşen olaydır.

El bileği kemikleri bir kaza sonucunda kırılabilir. Bu da ağrıya neden olur. Bu ağrı da eklem içi yapılara bağlı olarak gerçekleşen sorundur.

Dolaşımın bozulması ve eklem kaynaklı içi sıvı dolu kistlerin oluşumu da el bileğinde ağrıya neden olabilir. Bu durum da eklem içinde yer alan yapılarla ilgilidir.

Eklem dışı nedenler arasında da bazı sebepler vardır. Bu sebepler elin duyusunu sağlayan sinirlerin el bileğinden geçerken sıkışması olayıdır. Bu olayın yanında diğer sebepler ve kiriş yapılarında oluşan sıkışıklıklar da eklem dışı ağrı nedenlerini oluşturur.

El Bilek Ağrısı Nasıl Önlenebilir?

Birçok kişi el bileğinde ağrı yaşadığında nasıl geçeceği ile ilgili derin bir araştırma yapabilir. Elbette ki doğru olan alanında uzman hekimlere başvuru yapmaktır. Özellikle Spor ile uğraşan bireyler bu ağrılara darbe alma sonucunda sıklıkla rastlamaktadır.

El bileğine uygulanacak olan farklı yöntemler ile el bilek ağrısı biraz daha hafifletilebilir. Önleme noktaları şöyledir:

En yaygın yöntem bir bez içerisine buz koyarak ağrıyan bölgeye uygulamaktır.

Bireyler iyileşme şansını arttırmak için ağrıyan bölgeyi sararak hareket etmesini önleyebilir.

El bileğini ağrırken çok zorlamamak gerekir. Bu şart ile bir tenis topunu ele alarak hafif hafif sıkılabilir.

El bilek ağrıları için bu yukarıdaki yöntemler kullanılarak hafiflemesi gözlenebilir. Elbette ki bazı bireyler el bilek ağrısını çok şiddetli yaşayabilir. Tendon iltihaplanması sonucunda, alınan ağır darbe sonucunda, kireçlenme ve bilinçsiz hareketlerle spor yapmak sonucunda el bileğindeki ağrı çok daha şiddetli gerçekleşebilir.

Bilek Ağrıları Nasıl Geçer?

Gerek ayak bileği gerek el bileği olsun bilek ağrıları insanlar için günlük yaşantıyı zor hale getiren ağrılardır. Bunun için insanlar genel olan uygulamaları yaşantılarında yapabilir. Bunun sonucunda ağrı biraz daha hafif hale getirilir. Buz uygulaması bilek ağrılarında sıklıkla uygulanan yöntemdir.

Buz uygulaması konusunda bilinmesi gereken bir püf nokta mevcuttur. Buz uygulaması ağrıyan bileğe en fazla 15 dakika uygulanması doğrudur. 15 dakikayı geçmemesi gerekir. Bir de eğer ağrı normalinden daha fazla şiddetli hale dönüşürse buz uygulaması derhal bırakılmalıdır. Buz uygulaması hafif olan bilek ağrıları için uygun bir yöntemdir.

Buz uygulaması ile birlikte bandaj sarma işlemi de bilek ağrılarında insanların sıklıkla başvurduğu bir diğer yöntemdir. Bandaj sarma işlemi de ağrıyı hafifletebilir.

El Bilek Ağrısı Tedavisi Hakkında Bilgiler

Ağrının nedeni ne olursa olsun bilek ağrıları azaltılabilir ya da hafifletilebilir. Bu yöntemler evde uygulanabilir. Fakat doğru ve önemli olan teşhisin konulmasıdır. Bunu da en güvenli şekilde alanında uzman doktorlar yapmaktadır.

El bilek ağrısı çeken hastaların hikayesi doktor tarafından dinlendikten sonra genelde cerrahi bir uygulama gerekmiyorsa dinlenme, ilaç tedavisi, fizik tedavi ya da egzersizlerle desteklenerek geçirilmektedir. Soğuk ya da sıcak uygulamaları doktor tarafından hastaya verilebilmektedir. Bu amaçla doğru tedavi yöntemi için mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

El Bilek Ağrıları Çekenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

El bileğinde herhangi bir sebepten dolayı ağrı yaşayanların genel olarak dikkat etmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. Bu hususlar şöyledir:

El bileğini zorlayıcı tekrarlayıcı hareketlerden kaçınılabilir.

El bileğinin sürekli bükücü kalabildiği hareketlerden kaçınılabilir ya da bir süre işlere ara verilebilir.

El ile ilgili işleri yaparken sık sık ara verilip dinlenilebilir. Bu dinlenme ağrıyı hafifletebilir. Örneğin yazı yazarken ara verilebilir.

El bileği düz tutulabilir ve parmaklar fazla sıkılmadan yavaş hareketler yapılabilir.

El bileği ile ilgili işlerde sadece el bileğini kullanmak yerine ön kol ve kolunuzu da kullanmaya dikkat edebilirsiniz.

El bileği ağrısının tamamen geçmesi için bilek desteği kullanarak kısa süreli bir dinlenme gerçekleştirebilir.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS