El titremesi neden olur?

El titremesi neden olur?

El titremesi neden olur?

Tremor adı verilen el titremesi kasların istem dışı ritmik hareketlenmesi durumudur. peki el titremesi neden olur? El titremesini tetikleyen faktörler nelerdir? Nöroloji Uzmanı Dr. Cansever YURDAN titreme hastalığı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Vücudun çeşitli bölümlerinde özellikle ellerde istirahat halinde veya hareket esnasında ortaya çıkan istemsiz, ritmik hareketlere tremor denir. Eller dışında baş, ses, gövde, dil ve çenede de ortaya çıkabilir. Çoğunlukla görülen el titremesinin en önemli nedenlerinden biri öfke, heyecan, korku gibi ruhsal durum değişikleridir. Bu durumlarla ortaya çıkan tremorlar genelde sakinleşince ortadan kalkar. Tremor çeşitlerine göre hareket esnasında ya da istirahatte görülebilir. Sıvı gıdaların içilmesi ve yazı yazma gibi ince motor hareketler sırasında tremorda artış olabilir.

Nörolojik hastalıklar içinde en belirgin tremor nedeni parkinsondur. Genelde 60 yaş üstü kişilerde görülür. Ancak gençlerde de olabilir. Tek ya da iki taraflı el titremesi olabilir. İstirahat halinde, baş ve işaret parmağının ritmik hareketi şeklinde görülebilir ve ilk belirti olabilir. Zamanla tremor diğer el, kol ve bacaklara da yayılabilir, yürüme güçlüğü eşlik edebilir.

Ayrıca tremorun en sık nedenleri arasında kan şekeri düşüklüğü, hipertiroidi, aşırı alkol kullanımı, beyin damar hastalıkları, polinöropati, multipl skleroz, distoni sayılabilir. Tedavide ilaçlar, botulinum toksin injeksiyonları fizik tedavi ve beyin stimülasyon cerrahisi nedene yönelik olarak uygulanmaktadır. Cerrahi seçerek daha çok esansiyel tremor ve parkinson gibi ilaçla kontrol altına alınamayan hastalarda düşünülebilir.